Wiadomości

  • 13 lutego 2025
  • wyświetleń: 238

Inwestycje w surowce - czy są bezpieczne?

Materiał partnera:

Inwestycje na giełdach surowcowych zyskują na popularności, gdyż stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych akcji i innych form lokowania kapitału. Giełdy surowców cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, którym zależy na możliwości osiągnięcia wysokich zysków przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka straty. Czy inwestorzy z tej grupy mają rację? Czy inwestycje w surowce są naprawdę bezpieczne? Dowiedz się więcej na ten temat.

Inwestycje w surowce - czy są bezpieczne?


Giełdy surowcowe - co można na nich kupić?



Giełdy surowcowe działają w systemie notowań ciągłych praktycznie na całym świecie. Handel odbywa się na nich przez całą dobę z każdego miejsca, choć istnieją również towary, które są dostępne wyłącznie w jednym miejscu i w ograniczonym czasie, np. rosyjska ropa naftowa. Ropę rosyjską można kupić jedynie w Rosji. Ponadto na giełdzie znajdują się notowania walut, których wycena w dużej mierze zależy od cen surowców eksportowanych np. z Kanady.

Na giełdach surowcowych dostępne są towary takie jak: bawełna, produkty rolne, węgiel, a także metale szlachetne. Przeglądając notowania surowców na Plus500 w Polsce, można zatem natrafić na wykresy z kursem złota, niklu, platyny, miedzi, srebra i aluminium. Z tego względu na giełdzie towarowej znajdują się najważniejsze metale, których optymalna podaż w dużej mierze odpowiada za ogólną kondycję gospodarki i poziom cen gotowych wyrobów.

Jak przebiega inwestycja w surowce?



Inwestycje w surowce na giełdzie nie wymagają fizycznego nabycia wybranego towaru. Oznacza to, że inwestycja tego typu wiążę się z zakupem ETF-ow, akcji spółek wydobywczych lub kontraktów CFD. Kupujący ma zatem jedynie cyfrowy odpowiednik towarów, które nabyli. Nie musi zatem przechowywać sztabek złota w sejfie, czy też dysponować magazynem na miedź lub platynę.

Do zakupu aktywów na giełdzie surowcowej potrzebne jest konto maklerskie. Takie konto trzeba założyć w banku, a następnie przelać na nie wybraną kwotę. Za pieniądze zgromadzone na rachunku można dokonać zakupu aktywów. W przypadku sprzedaży zakupionych EFT lub akcji spółek wydobywczych pieniądze ponownie trafiają na rachunek maklerski.

Sam proces zakupu aktywów na giełdzie surowcowej jest prosty i szybki, gdyż nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane procedury. Początkujący inwestorzy doceniają ten fakt, co powoduje wzrost zainteresowania tą formą lokowania kapitału. Czy inwestycja tego typu jest jednak bezpieczna? Czy zawsze można liczyć na zyski?

Inwestycja w surowce - z jakim ryzykiem się wiążą?



Inwestowanie na giełdach surowcowych wiąże się z ryzykiem tak samo jak inwestowanie na każdym innym rynku. Wielu początkujących inwestorów traci pieniądze na giełdzie, gdyż dokonuje zakupów pod wpływem emocji lub sprzedaje posiadane aktywa w trakcie przejściowej korekty, nieprawidłowo odczytując sygnały płynące z gospodarki. Giełda surowcowa działa w systemie ciągłym, dlatego na początku przygody z inwestowaniem pojawia się pokusa, by rozpocząć day trading. Bez odpowiedniego przygotowania i rozległej wiedzy na temat giełdy, gospodarki i spekulacji trudno osiągnąć zyski na giełdzie surowcowej w przypadku transakcji dziennych.

Inwestycje w surowce w długiej perspektywie różnią się ryzykiem w zależności od tego, jaki towar wybiera inwestor. Złoto lub platyna to aktywa stabilne, które ze względu na ograniczoną podaż i podobną wartość na całym świecie rzadko tracą na wartości. Z kolei zapotrzebowanie na ropę lub węgiel w dużej mierze zależy od sytuacji politycznej i cechuje się wyższą podatnością na nagłe korekty kursu, co może wiązać się ze stratą ze strony inwestora krótkoterminowo.