Wiadomości

  • 14 maja 2025
  • wyświetleń: 422

Młodociany kierowca - na co musi zwracać uwagę?

Materiał partnera:

Niebawem w życie wejdą zmiany w przepisach, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo jazdy w przypadku młodych kierowców. Statystyki pokazują, że to właśnie niedoświadczeni kierowcy najczęściej są sprawcami wypadków i kolizji drogowych. Na co powinni uważać, aby jeździć ostrożniej i pomimo braku doświadczenia nie stwarzać zagrożenia na drodze? Jakie ograniczenia względem młodocianych kierowców wejdą w życie jeszcze w 2025 roku?

Młodociany kierowca - na co musi zwracać uwagę?
fot. freepik


Co musi wiedzieć młodociany kierowca?



Obecnie przepisy ruchu drogowego w Polsce nie nakładają na niedoświadczonych kierowców szczególnie rygorystycznych ograniczeń. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Jeszcze w 2025 roku planowane jest wprowadzenie nowelizacji, na podstawie której świeżo upieczony kierowca będzie musiał przestrzegać dodatkowych wymagań. Będą one wynikały bezpośrednio z tzw. okresu próbnego, który trwał będzie co najmniej dwa lata od momentu otrzymania uprawnień.

W okresie próbnym młodzi kierowcy nie będą mogli przekraczać następujących prędkości - 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. W pierwszym roku od otrzymania prawa jazdy, maksymalna liczba punktów karnych zmieniejszy się do 20, a kierującemu prawo jazdy może zostać odebrane po jeżdzie pod wpływem alkoholu i po spowodowaniu wypadku. Co więcej, limit alkoholu we krwi będzie zerowy przez cały czas trwania okresu próbnego. Jak czytamy na stronie https://rankomat.pl/samochod/mlodociany-kierowca, z utratą prawa jazdy będzie wiązać się również trzykrotne przekroczenie prędkości udokumentowane mandatem karnym. Młodzi kierowcy przez pierwsze 2 lata od otrzymania prawa jazdy nie będą także mogli pracować zarobkowo jako kierowcy zawodowi, również taksówek i w ramach okazjonalnego przewozu osób. W pierwszych miesiącach od odebrania prawa jazdy, koniecznie stanie się poza tym odbycie dodatkowych kursów i szkoleń z poprawy bepieczeństwa jazdy.

Ile potrwa okres próbny dla młodego kierowcy? Czy każdy będzie nim objęty?



Okres próbny w myśl prawa ma trwać 2 lata od otrzymania uprawnień kategorii B. Tutaj trzeba jednak podkreślić, że nadchodząca nowelizacja przewiduje możliwość zrobienia prawa jazdy w wieku 17 lat, czyli rok wcześniej niż możliwe jest to w tej chwili. W przypadku takich osób okres próbny wydłuży się adekwatnie o kolejny rok lub o czas, który pozostał do ukończenia przez kierowcę 18. roku życia. Jak podaje strona: https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-od-17-lat, najmłodsi kierowcy z prawem jazdy kategorii B, będą mogli jeździć początkowo wyłącznie samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony i mocy silnika maksimum 70 kW. Przez pierwsze sześć miesięcy natomiast, będą mogly prowadzić pojazdy wyłącznie w towarzystwie bardziej doświadczonego kierowcy, który uprawnienia posiada co najmniej od 5 lat i ma ukończone 24 lata. Nie jest i nie będzie obowiązkiem posiadanie na samochodzie zielonego listka - jest to jednak dobra praktyka, która pozwala innym kierowcom zorientować się, że jesteśmy początkujący.

Kim jest młodociany kierowca w świetle prawa?



Na koniec warto doprecyzować, kim jest ów młodociany tudzież młody kierowca. Generalnie określenia te charakteryzują osobę między 18. a 25 rokiem życia, jednak gdy mówimy o doświadczeniu za kółkiem, młodym kierowcą jest także osoba powyżej 25. roku życia, która właśnie odebrała prawo jazdy i nie nabyła jeszcze doświadczenia za kierownicą. Również takich kierowców będzie dotyczył 2-letni okres próbny.

Pozostaje także kwestia tego, jak młodych kierowców traktują firmy ubezpieczeniowe. Otóż nie ma jednej zasady, a poszczególne firmy mogą rozpatrywać nasz przypadek indywidualnie lub w oparciu o granicę wieku, jaką przyjęły. U wielu ubezpieczycieli młody kierowca to wyłącznie ta osoba, która nie ma jeszcze 23, 25 lub 28 lat, jednak gros biur woli nie zakładać takich przedziałów. To istotne, ponieważ niedoświadczeni kierowcy, niezależnie od wieku mogą mieć większą tendencję do powodowania wypadków i łamania przepisów ze względu na brak obycia za kółkiem, niedostateczną wiedzę czy brawurę jazdy. Z tego względu koszty polis ubezpieczeniowych dla najmłodszych kierowców są najwyższe, a jedynym sposobem na ich obniżenie jest porównanie oferty poszczególnych ubezpieczycieli oraz dopisanie się do polisy bardziej doświadczonego kierowcy.