Wiadomości

  • 15 maja 2008
  • wyświetleń: 2289

Zrujnowany cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach został założony w XIX wieku. Na cmentarzu znajdował się dom przedpogrzebowy, który ze względów bezpieczeństwa został rozebrany.

Na powierzchni 0,41 hektara zachowało się około 25 nagrobków. Ostatni pochówek miał tu miejsce około 20 lat temu. Teren cmentarza jest zaniedbany i zdewastowany. O potrzebie spotkania się z przedstawicielami gminy żydowskiej, w celu wyjaśnienia sytuacji prawnej cmentarza wnioskowali czechowiccy radni, m.in. z Komisji Polityki Społecznej.

- Udało mi się zorganizować spotkanie z przedstawicielem gminy żydowskiej panem Hodyszem - powiedział burmistrz Marian Błachut.

- Spotkanie miało miejsce 7 kwietnia br. chcieliśmy dać sygnał gminie żydowskiej, że stan tego zdewastowanego miejsca jest daleki od tego, jak powinna wyglądać nekropolia. Według zapisów notarialnych właścicielem cmentarza jest Stowarzyszenie Izraelicki Dom Modlitwy, ale według naszej wiedzy tego stowarzyszenia już nikt nie reprezentuje. Przedstawiciel gminy żydowskiej, z którym rozmawiałem zasłania się brakiem środków finansowych na uporządkowanie cmentarza. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, które być może przyniesie jakieś rozwiązanie. Nieco inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby teren cmentarza należał do Skarbu Państwa, wtedy można by zastanowić się, czy nie postawić tu pomnika upamiętniającego żydowskich mieszkańców naszego miasta, resztę terenu można by uporządkować. Niestety na chwilę obecną gmina nie może samowolnie nic tu zrobić – to nie nasz teren, więc mamy związane ręce. Pozostaje nam jedynie rozmowa i szukanie wspólnych rozwiązań z przedstawicielami gminy żydowskiej.

UM Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.