czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2008
  • wyświetleń: 530

Zdewastowana nekropolia żydowska

Jeśli nikt nie zacznie ratować żydowskiego cmentarza w Czechowicach-Dziedzicach za jakiś czas nie będzie już po nim śladu.

Reklama

Zniszczone żydowskie nagrobki giną w chaszczach. Ten znaczący element kultury żydowskiej znajduje się przy ulicy Szkolnej. Po drugiej stronie ulicy jest szkoła podstawowa. Spacer po nekropolii wzbudza oburzenie. Wszystko jest niemal doszczętnie zniszczone. Rozbite macewy porozrzucane są po całym cmentarzu.

Cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach został założony w XIX wieku. Na jego terenie - około 0,41 hektara - znajdował się dom pogrzebowy, rozebrany ze względów bezpieczeństwa.

Ostatni czechowiczanin żydowskiego pochodzenia spoczął w kirkucie jakieś dwie dekady temu. Na cmentarzu zachowało się około 25 nagrobków. Dokładną liczbę będzie można ustalić dopiero po uporządkowaniu terenu i rekonstrukcji mogił.

Więcej czytaj w papierowym wydaniu Echa.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.