Wiadomości

  • 16 października 2008
  • wyświetleń: 5837

Nowe lokale socjalne w Czechowicach

16 października 2008 r. burmistrz Marian Błachut przekazał 27 rodzinom klucze do lokali socjalnych w nowo oddanym do użytku budynku przy ul. J. Kochanowskiego.

Nowe lokale socjalne w Czechowicach
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


- Mieszkanie w życiu człowieka, to najważniejsza potrzeba, jego brak to wielki dramat, przekonałem się o tym, gdy objąłem funkcję burmistrza i zacząłem na co dzień spotykać się z mieszkańcami, dla których brak własnego lokum to życiowa tragedia – powiedział burmistrz podczas spotkania z w Urzędzie Miejskim.

W uroczystościach, które z sali obrad Urzędu Miejskiego przeniosły się do nowego obiektu przy ul. J. Kochanowskiego, gdzie została przecięta symboliczna wstęga, uczestniczyli burmistrz wraz ze swoim zastępcą Maciejem Kołoczkiem, członek Zarządu Powiatu Bielskiego - Stanisław Pięta, przewodniczący Komisji stałych Rady Miejskiej: Jerzy Durajczyk z Komisji Polityki Społecznej, Stanisław Pindel z Komisji Rozwoju i Rolnictwa, Jerzy Sosna z Komisji Samorządności i Porządku Publicznego, Zygmunt Mizera z Komisji Rewizyjnej, a także przewodniczący zarządu Osiedla „Północ” - Edward Buczek, przewodniczący Komisji Mieszkaniowej – Karol Szwedka oraz przedstawiciele rodzin, które w dniu uroczystości16 października otrzymały klucze do swoich mieszkań.

Adaptacja budynku przy ul. J. Kochanowskiego na lokale socjalne rozpoczęła się w lutym 2008 r. i trwała siedem miesięcy. W dniu 15 września br. odbył się odbiór końcowy prac i przekazanie budynku w użytkowanie Administracji Zasobów Komunalnych. Całość inwestycji kosztowała ponad 2 mln zł, z czego 584 tys. zł, to dotacja, jaką gmina otrzymała z Ministerstwa Infrastruktury z Funduszu Dopłat Gospodarstwa Krajowego.

Budynek przy ul. J. Kochanowskiego oraz budynek przy ul. G. Narutowicza, w którym mieszkania socjalne zostały oddane do użytku trzy lata temu, gmina przejęła od Walcowni Metali „Dziedzice” za zaległości podatkowe zakładu wobec gminy.

W obiekcie przy ul. J. Kochanowskiego mieściło się kiedyś laboratorium oraz część administracyjna Walcowni Metali. O tym, by powstały tam mieszkania socjalne, mówiło się już w Radzie Miejskiej kadencji 2002-2006, jednakże pomysł ten został zaniechany. Powrócono do niego ponownie w obecnej kadencji, zabezpieczając potrzebne fundusze w budżecie gminy na 2008 r. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na mieszkania socjalne, burmistrz Czechowic - Dziedzic zaproponował dobudowanie w obiekcie jednej kondygnacji, co pozwoliło uzyskać dodatkowe lokale.

Projekt zmiany sposobu użytkowania budynku opracowała Pracownia Projektowa – Zwierzchowski i Spółka. Prace budowlane wykonała firma PPHU „Akces”. Zakres robót obejmował nadbudowę budynku o jedną kondygnację, przebudowę klatek schodowych, wykonanie niezbędnych wyburzeń i zamurowań oraz budowę nowych ścian i ścianek działowych, dzielących obiekt na lokale mieszkalne, budowę drewnianego stropodachu wentylowanego, krytego papą termozgrzewalną. Ponadto wykonano termomodernizację obiektu łącznie z wymianą starych drewnianych okien na okna PCV.

W trzykondygnacyjnym budynku z dwiema niezależnymi klatkami schodowymi, do których prowadzą podjazdy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzyskano 33 lokale socjalne - 12 lokali jednoizbowych o powierzchni ok. 21 m2, 15 pomieszczeń dwuizbowych po około 36 m2 i 6 trzyizbowych po około 44 m2. Każdy z lokali posiada łazienkę z kabiną natryskową, przedpokój, kuchnię lub aneks kuchenny w lokalach jednoizbowych. Ponadto w budynku na każdym piętrze jest ogólnodostępne pomieszczenie kuchenne wyposażone w kuchenkę elektryczną i zlewozmywak. Pomieszczenia takie powstały, gdyż było to warunkiem otrzymania dotacji z Ministerstwa Infrastruktury z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wokół obiektu został uprzątnięty teren, natomiast jego dalsze zagospodarowanie leży w gestii administratora, czyli AZK. Planowane jest m.in. utworzenie placu zabaw dla dzieci z piaskownicą i ławeczkami.

Mieszkania socjalne przeznaczone są dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej, których dochód miesięczny nie wystarcza na wynajęcie mieszkań na ogólnych zasadach, mieszkania socjalne przeznaczone są również dla osób z wyrokami eksmisyjnymi. O tym, kto zamieszka w budynku socjalnym decyduje Komisja Mieszkaniowa. Rozpatrując wnioski o lokal socjalny kieruje się ona następującymi kryteriami: dochód przypadający na 1 osobę na miesiąc, zagęszczenie w zajmowanym lokalu, stan rodzinny, niepełnosprawność, przemoc w rodzinie.

UM Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.