czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2008
  • wyświetleń: 3532

Straż pożarna ćwiczyła w Lotosie

W dniach 22 i 23 października 2008r. odbyły się ćwiczenia dla jednostek straży pożarnej w LOTOS Czechowice S.A.

Reklama

Straż pożarna ćwiczyła w Lotosie
fot. KM PSP Bielsko-Biała


Przebieg był dwuetapowy:

Etap I - w dniu 22 października – obejmował ćwiczenia sztabowe dla kadry Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS Czechowice S.A. oraz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej i miał na celu zapoznanie z zagrożeniami na terenie zakładu zwiększonego ryzyka oraz dokonanie obliczeń wymaganych sił i środków w przypadku zdarzeń na terenie Zakładu.

Etap II - w dniu 23 października – organizowany w ramach ćwiczeń dla kadry kierowniczej grupy Komend Państwowej Straży Pożarnej, z udziałem przedstawicieli KW PSP Katowice, KP PSP Cieszyn, KP PSP Żywiec, zastępów z JRG Pszczyna, JRG Tychy i Wojskowej Straży Pożarnej z Bielska- Białej oraz zaproszonych gości.

Podczas tego etapu ćwiczeń przedstawiono wnioski z ćwiczeń sztabowych (z etapu I) oraz założenia do ćwiczeń bojowych. Około godz. 9.00 nastąpiło alarmowanie zastępów, a po ćwiczeniach odbyły się pokazy ratownictwa ekologicznego na zbiorniku przeciwpożarowym oraz pokazy sprzętu do ratownictwa technicznego i drogowego.

Założenia do ćwiczeń bojowych

Podczas prac konserwacyjnych następuje zapalenie się cieczy palnej (oleju napędowego) w jednym ze zbiorników na terenie zakładu.

Do powstałego pożaru dyspozytor Punktu Alarmowego ZSP LOTOS Czechowice S.A. dysponuje dwa własne zastępy gaśnicze ciężkie oraz powiadamia Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej o zaistniałym zdarzeniu.

MSK dysponuje dodatkowo zastępy gaśnicze z działkiem wodno- pianowym, zastęp samochód wężowy i pompę wysokiej wydajności z Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych PSP z Bielska- Białej, a także zastęp Wojskowej Straży Pożarnej oraz zwraca się do Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Katowicach o dysponowanie dodatkowych sił i środków.
Po przybyciu na miejsce pożaru zastępów z Zakładowej Straży Pożarnej Lotos Czechowice S.A. dowódca przekazuje informację, że pali się olej napędowy zgromadzony w jednym ze zbiorników. Poleca uruchomić wodną instalację zraszającą na sąsiednich zbiornikach oraz wypełnić tacę wokół płonącego zbiornika pianą ciężką.

Dodatkowo poleca chłodzić płonący zbiornik (do czasu przybycia dodatkowych sił i środków) dwoma prądami wody oraz prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków.
Przybyła na miejsce obsada samochodu gaśniczego z Posterunku Zamiejscowego PSP w Czechowicach- Dziedzicach wzmacnia obsadę etatową Punktu Alarmowego ZSP Lotos oraz stanowi zaplecze do pomocy w obsłudze sprzętu pozostałego w garażach ZSP.

Zastęp kolejnego przybyłego samochodu gaśniczego średniego z JRG nr 1 pozostaje na placu manewrowym przy wjeździe na teren zakładu celem zorganizowania punktu przyjęcia sił i środków.

Załoga przybyłego na miejsce samochodu gaśniczego ciężkiego z JRG nr 1 przystępuje do podania dodatkowego prądu wody w obronie sąsiednich zbiorników.

Na teren akcji WSKR dysponuje zastępy gaśnicze ciężkie z Cieszyna, Pszczyny i Tych oraz samochód wężowy z pompą dużej wydajności z JRG Tychy.

Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy po zbudowaniu linii zasilających za pośrednictwem pomp wysokiej wydajności i autopomp samochodów ze zbiornika przeciwpożarowego podają dwa prądy piany ciężkiej z działek wodno- pianowych na płonący zbiornik oraz dwa prądy wody z działek wodno- pianowych w obronie sąsiednich zbiorników.

KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.