czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 grudnia 2008
  • wyświetleń: 2353

Elwo złożyło wniosek o upadłość

Pszczyńskie Elwo złożyło we wtorek wniosek o upadłość - podał serwis parkiet.com. To pierwsze bankructwo w Polsce spowodowane zawarciem przez firmę tzw. barierowych opcji walutowych z lewarem. Zdaniem specjalistów - na pewno nie ostatnie.

Reklama

Elwo, producent elektrofiltrów, zawarł bardzo ryzykowne kilkuletnie kontrakty opcyjne z czterema bankami. Kwota do rozliczenia wynosi w przypadku Millennium 48,7 mln euro, Fortisu 46,1 mln euro, Pekao 28,6 mln euro oraz ING Banku Śląskiego 25,6 mln euro.

Jak ustalił "Parkiet", gdyby Elwo musiało już uregulować wszystkie zobowiązania z tytułu opcji i zamknąć pozycje, to musiałoby zapłacić grubo ponad 100 mln zł. A to oczywiście jest nierealne.

- Wniosek o upadłość to najkorzystniejsze rozwiązanie. Jednym cięciem pozbywamy się wszystkich problemów. Formalnie powodem zgłoszenia wniosku o upadłość jest utrata zdolności regulowania zobowiązań przez Elwo. To z kolei jest skutkiem tego, że ING Bank Śląski ponad tydzień temu wypowiedział spółce umowę opcji walutowych i zajął jej rachunki - mówi Mariusz Różacki, prezes Rafako, firmy, która jest właścicielem Elwo.

ups / pless.pl, źródło: parkiet.com

-----------------

Informacja przesłana przez Elwo

Z uwagi na trudną sytuację konfliktową z bankami, a z drugiej strony w interesie ochrony firmy a szczególnie jej pracowników, klientów i firm współpracujących, Zarząd Fabryki Elektrofiltrów „ELWO” S.A. zmuszony był podjąć decyzję o złożeniu w dniu 30.12.2008r. wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

Kryzys obserwowany na rynku finansowym spowodował bardzo agresywne zachowanie się niektórych banków finansujących działalność ELWO. Zapisy umów zawartych z bankami zostały przez nie jednostronnie wykorzystane, często z naruszeniem prawa, w celu uzyskania przez banki korzyści. W krótkim okresie spowodowało to ograniczenie działalności ELWO i brak płynności finansowej. Zarząd ELWO podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu odzyskania środków zablokowanych lub odebranych przez banki.

Trudne decyzje opisane wyżej pozwolić mają przede wszystkim na kontynuację działalności firmy, która posiada pełen portfel zleceń produkcyjnych minimum do końca 2010 roku oraz realizacji nowych zamówień w zrestrukturyzowanej firmie.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.