czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2003
  • wyświetleń: 742

Całkowite zaćmienie księżyca

Reklama

W nocy z 8 na 9 listopada nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie ono drugim w tym roku całkowitym zaćmieniem naszego naturalnego satelity, w całości widocznym w Polsce. Będzie jednak stosunkowo krótkie - faza całkowita potrwa zaledwie 24 minuty - najkrócej w ciągu 15 lat.

Zaćmienie całkowite będzie można zaobserwować w nocy 9 listopada w godzinach od 2.06 do 2.30, lecz początek zaćmienia półcieniowego nastąpi już 8 listopada o godzinie 23.15 i potrwa do godziny 5.21 doby następnej.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca miało miejsce w nocy z 15 na 16 maja bieżącego roku, poprzednie 9 stycznia 2001, jednak zjawisko to nie było widoczne z obszarów Europy, mogli je natomiast podziwiać między innymi mieszkańcy Australii i Tasmanii.

To osobliwe zjawisko zachodzi na skutek wejścia satelity w obszar cienia lub półcienia Ziemi, co jest możliwe jedynie w czasie pełni, lecz nieznaczne nachylenie płaszczyzn orbit Księżyca oraz Ziemi powoduje, że zjawisko to nie występuje przy każdej pełni. Zaćmienia zachodzą z pewną regularnością, tak więc w przeciągu najbliższych lat całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować aż 8 razy, mianowicie 4 maja i 28 października 2004 roku, w nocy z 3 na 4 marca 2007, 21 lutego 2008, 21 grudnia 2010 oraz 15 czerwca 2011.

Podczas zaćmienia możemy pokusić się o dokonanie prostych obserwacji. Do najprostszych należy ocena jasności tarczy zaćmionego Księżyca, zaś do bardziej złożonych - rejestracja momentów zakryć gwiazd lub momentów przejścia ziemskiego cienia przez księżycowe kratery.

Weronika Żelazo / http://www.glos.pless.pl class=dodaj>serwis internetowy Głosu Pszczyńskiego

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.