czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 maja 2009
  • wyświetleń: 1850

Zadbaj o swój dowód osobisty

Dowody osobiste z nieaktualnymi danymi będą unieważnione automatycznie. W razie zmiany danych – nazwiska, imienia bądź adresu zameldowania – trzeba pamiętać o wymianie dowodu. Jeżeli ktoś tego nie zrobi – po trzech miesiącach dokument straci ważność z urzędu. W przypadku Polaków przebywających za granicą – nastąpi to po czterech miesiącach.

Reklama

Nowe zasady unieważniania dowodów osobistych wprowadziła nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 3 października 2008 r. (Dz.U. nr 195, poz. 1198), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Na podstawie nowej ustawy, dowód będzie unieważniony nie tylko w razie zmiany danych, ale także w przypadku jego zniszczenia lub utraty – od chwili zgłoszenia takiej sytuacji. Dokument straci także ważność, w momencie gdy zostanie przekazany np. urzędowi bądź policji przez znalazcę – osobę trzecią.

Nieważne dowody uniemożliwią korzystanie z usług banków, urzędów, sądów i notariuszy. Bez ważnego dowodu tożsamości nie będzie można też zawrzeć małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego.

Bliższych informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Ks. Barabasza 1, pokój nr 5, tel. 032 214-71-56, 032 214-71-62.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.