czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2009
  • wyświetleń: 1241

Nowe paszporty z odciskiem palców

Od wczoraj każdy, kto składa wniosek o wydanie paszportu, musi się poddać procedurze pobierania dwóch odcisków palców. Tym samym w dokumencie zostaną zakodowane dwie cechy biometryczne - oprócz dotychczasowego kształtu twarzy także unikatowy dla każdego człowieka zestaw linii papilarnych.

Reklama

Nie zobaczymy ich gołym okiem w naszym paszporcie ani podczas pobierania odciska palców nie pobrudzimy sobie rąk barwnikiem. Wszystko odbywa się elektronicznie. Cechy biometryczne mają nas chronić przed "kradzieżą tożsamości", czyli podszywaniem się pod nas przy przekraczaniu granicy.

Czytniki odcisków palców trafiły już do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, czterech paszportowych delegatur terenowych w Bielsku-Białej, Rybniku, Gliwicach i Częstochowie oraz kilkunastu gmin, które podpisały z wojewodą porozumienia o wydawaniu paszportów. Tam można składać wniosek o nowy dokument ważny 10 lat.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.