Wiadomości

  • 18 sierpnia 2009
  • wyświetleń: 1118

Rajd Pojazdów Zabytkowych

W sobotnie popołudnie, 15 sierpnia na placu Jana Pawła II odbyła się parada zabytkowych samochodów i motocykli w ramach „9 Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Bielany 2009”, reprezentujących praktycznie całą historię motoryzacji, począwszy od pojazdów wyprodukowanych na początku XX wieku po pojazdy które jeszcze 30 lat temu codziennie mogliśmy spotkać na ulicach. Rajd każdego roku przyciąga dużą liczbę uczestników. Nasze miasto odwiedziły 74 załogi z kraju i zagranicy.

Prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji były najstarsze samochody w Polsce – z wielka klasą zaprezentował się Rambler z 1903 roku oraz Brush z 1911 roku (auto o drewnianych osiach i ramie). Samochody zaprezentowane w rajdzie są zabytkami o wysokim stopniu oryginalności, pamiętają czasy naszych pradziadków, dziadków, rodziców. Niektóre z nich już nie istnieją, inne nadal są na rynku i mają bogatą, wieloletnią historię. Historię tę mogli prześledzić mieszkańcy naszego miasta podczas rajdu oraz wsłuchując się w opowieści o motoryzacji, którą przybliżył Tomasz Skrzeliński.

Podczas imprezy, jury pod przewodnictwem Burmistrza Czechowic-Dziedzic w towarzystwie Komandora Rajdu Marka Lekkiego wybierało „Mistrza Samochodowej Elegancji”. Zaszczytnym tytułem został uhonorowany Mercedes Benz 17 V Cabriolet A z roku 1938 roku, którego właścicielem jest dr. inż. Janusz Peszak.

Fundatorem pucharu oraz pamiątkowych statuetek i dyplomów dla wszystkich uczestników rajdu był gospodarz naszego miasta Burmistrz Marian Błachut.

Na uwagę zasługuje również oprawa muzyczna popołudniowej parady, którą zapewnili muzycy grupy wokalno-teatralnej Miejskiego Domu Kultury "Śpiewające Szynszyle". Młodych śpiewaków do występu przygotowała Barbara Bielaczyc.

Wyjątkowego charakteru imprezie nadały epokowe stroje kierowców samochodów zabytkowych, stylizowane według mody rządzącej w owych czasach.

Tegoroczna trasa „9 Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Bielany 2009” wiodła przez góry i doliny. Ideą rajdu, jest uprawianie tzw. Wielkiej Turystyki, która na ma celu odwiedzenie ciekawych, mało znanych miejsc, przybliżenie uczestnikom walorów turystycznych miejscowości i poznanie ich dziedzictwa kulturowego.

Bazą rajdu był Hotel – Restauracja „Przystań nad Sołą” w Bielanach. W tym roku rajd odwiedził Kozy, Jasienicę, Jaworze, Strumień, Pszczynę, Czechowice – Dziedzice, Kęty, Wilamowice. Metą rajdu były Bielany, gdzie odbył się Bal Komandorski, na którym uczestnicy mogli podzielić się między sobą emocjami nagromadzonymi podczas całego rajdu.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / http://www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.