czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 stycznia 2010
  • wyświetleń: 800

Wykład o Trojkącie Trzech Cesarzy

18 stycznia odbył się pierwszy wykład Akademii Pięknego Czasu. Studenci mieli okazję poznać historię „Trójkąta Trzech Cesarzy”, którą przybliżył zgromadzonym Dyrektor Muzeum w Sosnowcu, Zbigniew Studencki.

Reklama

Historia Trójkąta sięga roku 1815 aż do I wojny światowej. Wówczas to na terenie podzielonej Polski zbiegały się granice trzech mocarstw: Prus, a później Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji. Granice trójkąta wyznaczała linia brzegowa trzech rzek: Biała Przemsza, Czarna Przemsza oraz Przemsza. Obecnie są to tereny miast: Mysłowice (dzielnice Brzęczkowice i Słupna) oraz Sosnowiec (dzielnice Modrzejów i Jęzor).Do czasu zakończenia I wojny światowej miejsce to znane było niemal w całej Europie. Odwiedzały go całe rzesze turystów, mogli tu, bowiem popływać po rzece statkiem parowym, zobaczyć odległe miejsca z wieży widokowej Bismarcka mierzącej ok. 20 metrów (wybudowanej w 1907 roku, zburzonej ostatecznie w 1937 na podstawie decyzji wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego).

Inną atrakcją dla odwiedzających to miejsce była możliwość wyprawy przez mosty graniczne na tereny wszystkich trzech zaborów. Wzdłuż linii brzegowej można było zrobić zakupy, a na odpoczynek zachęcały turystów kompleksy restauracji i barów nazywane Ogrodem Trzech Cesarzy.

Ciekawostką na wykładzie były repliki kartek pocztowych z tego okresu, które Studenci mogli z sobą zabrać.

aka / czecho.pl, źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.