Wiadomości

  • 8 lipca 2010
  • wyświetleń: 3995

Comenius w Skłodowskiej

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie dobiega końca realizacja wielostronnego projektu partnerskiego Comenius w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Projekt „Młodzi Europejczycy-tacy sami, ale jednak różni”, którego koordynatorem jest czechowickie liceum, dotyczył uczniów szkół średnich w wieku 15-19 lat z ośmiu krajów partnerskich: Polska, Hiszpania, Niemcy, Cypr, Grecja, Włochy, Bułgaria oraz Szwecja. Głównym zadaniem projektu było dokonanie analizy uczniów pod kątem stereotypów i uprzedzeń, pomoc w ich przełamaniu oraz poszerzenie horyzontów i bycie otwartym na inne narody i kultury.

„Podejmując współpracę z tak wieloma szkołami z różnych części Europy, wyznaczyłyśmy sobie kilka celów do zrealizowania. Zależało nam na tym, by wykształcić u naszych uczniów świadomość europejską i postawę tolerancji wobec innych kultur, oraz by rozbudzić zainteresowanie innymi krajami. Najlepszą metodą do osiągnięcia wyżej wymienionych celów, a zarazem główną zaletą projektu okazały się spotkania młodzieży w Grecji i Niemczech, które dały naszym uczniom możliwość spojrzenia na życie w innych krajach „od kuchni”, a tego nie da lektura książek, czy tradycyjne lekcje.”- podkreślają koordynatorki projektu, Dominika Owsiany i Ewa Zemanek.

Projekt przyczynił się również do wzbogacenia ogólnej wiedzy na temat tradycji i kultury, pozytywnie wpłynął na rozwój osobowości i umiejętności współdziałania w grupie oraz zmotywował uczniów do doskonalenia umiejętności językowych. Jednak korzyści ze współpracy europejskiej to nie tylko udział w spotkaniu rówieśników, pozyskanie nowych przyjaźni czy też podniesienie znajomości języka angielskiego. To przede wszystkim niepowtarzalna szansa na doświadczenie i "zasmakowanie" innych kultur, przełamanie stereotypów i uprzedzeń, szansa dla nauczycieli na wymianę myśli pedagogicznej, a także dzielenie się wiadomościami i porównywanie systemów szkolnych.

W kwietniu b.r. miało miejsce ostanie, podsumowujące projekt, spotkanie nauczycieli w Nikozji na Cyprze. Zaowocowało ono wieloma cennymi wnioskami i uwagami. „Po raz kolejny przekonałyśmy się, że warto brać udział w projektach, warto stwarzać uczniom możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poznawania świata i ciekawych ludzi. Udział w spotkaniach młodzieży i nauczycieli w Polsce, Grecji, Niemczech i na Cyprze był wspaniałą, wyjątkową i niezapomnianą przygodą, nie tylko dla naszych uczniów, ale i dla nas - nauczycieli. ”- podsumowują koordynatorki Dominika Owsiany i Ewa Zemanek.

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu http://sklodowska-comenius.eu/index.html target=_blank class=dodaj>sklodowska-comenius.eu.

Dominika Owsiany
Ewa Zemanek

Comenius w Skłodowskiej · fot. Liceum im. M. Skłodowskiej-Curie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.