Wiadomości

  • 6 listopada 2010
  • wyświetleń: 5707

Florian Grzybek laureatem

Florian Grzybek z Czechowic-Dziedzic został w piątek 5 listopada laureatem nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Członkowie Kapituły w tajnym głosowaniu przyznali ją większością głosów przewodniczącemu Rady Koła nr 1 Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio w Czechowicach-Dziedzicach.

Florian Grzybek laureatem
Nagrodzony Florian Grzybek


Laureat podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej nie krył wzruszenia. - To dla mnie szczególne wyróżnienie, nie spodziewałem się tego – dziękował Florian Grzybek.

To już trzeci, w dwunastoletniej tradycji przyznawania nagrody, laureat rodem z Czechowic-Dziedzic. W 2000 roku otrzymał ją historyk, kustosz Izby Regionalnej Erwin Woźniak, a w 2009 badacz dziejów, regionalista Józef Wrzoł.

KP / czecho.pl

------

Patron nagrody, ksiądz Józef Londzin urodził się w Zabrzegu. W okresie tworzenia się niepodległej Polski był jednym z przewodniczących faktycznej władzy polskiej w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (1918 - 1920). W 1919 ksiądz Londzin roku został posłem w Warszawie, a w 1928 senatorem Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1927 roku aż do śmierci był także burmistrzem Cieszyna.

Najpierw pomagał Pawłowi Stalmachowi w redagowaniu „Gwiazdki Cieszyńskiej”, a od 1890 roku przez czterdzieści lat był jej redaktorem. W gazecie swoje utwory zamieszczali m.in: Maria Konopnicka (m.in. Rotę), Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Bolesław Prus oraz Adam Asnyk. Obecnie ks. Józef Londzin jest patronem Zespołu Szkół w Zabrzegu. W rodzinnej wsi zbudowano mu tuż przy kościele pomnik. Od tego roku w Zabrzegu zaczęło działać Stowarzyszenie im. ks. Londzina.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.