czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 grudnia 2010
  • wyświetleń: 2723

Groźny pożar przy ulicy Zawiłej

W środę w Czechowicach przy ul. Zawiłej pracowały trzy zastępy straży pożarnej. W wyniku nieszczelności w przewodzie kominowym doszło do zapalenia się sadzy w kominie, a następnie poddasza. Spaleniu uległy sadze w kominie oraz poszycie dachowe w obrębie komina.

Aby dotrzeć do źródła ognia usunięto część konstrukcji dachu, więźby drewnianej oraz blachy z poszycia dachu. Po sprawdzeniu miejsce zdarzenia, mieszkanie przekazano właścicielowi z zaleceniami dozoru poddasza i zakazu korzystania z instalacji kominowej do czasu naprawy i kontroli kominiarza.

W tym sezonie grzewczym do tego typu zdarzeń w naszym regionie doszło już ponad 40 razy. Ich przyczyną była nieszczelność przewodu kominowego, bądź zapalenie się sadzy w kominie.

W naszych miastach wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest piecami. Użytkując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru sadzy w kominie.

Przyczyny powstania pożaru sadzy? Po pierwsze - w piecach nie należy palić mokrym drewnem. Powoduje ono osadzanie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym. Paląc dwa tygodnie świeżym, mokrym drzewem lub kiepskiej jakości węglem można stworzyć warunki do powstania takiego pożaru. Po drugie - należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

Co zrobić jak już powstanie taki pożar? Po pierwsze wezwać straż pożarną. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu.

Uwaga! W żadnym wypadku nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego - powstająca para może spowodować wybuch komina. Należy również pamiętać, że każdy pożar sadzy niszczy komin. Powstająca wtedy wysoka temperatura powoduje wykruszanie spoin między cegłami i w konsekwencji rozszczelnienia przewodu kominowego. To z kolei może powodować przedostawanie się dymu i trujących gazów do pomieszczeń mieszkalnych zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu.

SK / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.