czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2011
  • wyświetleń: 1924

Sesja naukowa o ks. Macoszku

W sobotę, 5 lutego o godz. 11.00, w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach rozpocznie się sesja popularno-naukowa poświęcona setnej rocznicy śmierci ks. Antoniego Macoszka - działacza społecznego i publicysty.

Reklama

Sesja naukowa o ks. Macoszku
Ks. Macoszek


Ks. Macoszek od 1901 pełnił funkcję pierwszego proboszcza w nowo założonej parafii pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach (dziś Czechowice-Dziedzice), gdzie założył Spółkę Spożywczą oraz Drenarską.

Ks. Macoszek wchodził w skład pierwszego zarządu Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskidy” w Cieszynie. Był również autorem pierwszego polskiego przewodnika turystycznego po Śląsku Cieszyńskim wraz z opisem topograficzno-etnograficznym i szkicem dziejów Księstwa Cieszyńskiego. Był również aktywnym turystą i krajoznawcą, jednym z animatorów polskiej zorganizowanej turystyki na Śląsku Cieszyńskim. Przeciwstawiał się germanizacji. Pomimo nacisków władz, uczył dzieci religii po polsku. Był inicjatorem powołania Komitetu Obywatelskiego, który sprowadził z Krakowa do Dziedzic siostry felicjanki. Od 1907 r. prowadziły one w Dziedzicach przytułek i ochronkę dla polskich dzieci. Ks. Macoszek zmarł w wyniku ran, odniesionych podczas napadu rabunkowego na jego probostwo.

Podczas sobotniej sesji wykłady wygłoszą: Grzegorz Wnętrzak „Ksiądz Macoszek jako działacz narodowy i społeczny” oraz Leszek Lipsa „Ruch turystycznym na Śląsku Cieszyńskim do 1918 roku i znaczenie działania ks. Macoszka”.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.