Zdrowie

  • 14 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3458

Wzdęcia i gazy w ciąży - co jest przyczyną? Jak sobie z nimi poradzić?

Materiał partnera:

Wzdęcia to jedna z wielu dolegliwości, na które może skarżyć się przyszła mama. Pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży i dokuczają zwłaszcza w pierwszym trymestrze, choć niektórym ciężarnym doskwierają przez cały okres trwania ciąży. Przyczyny wzdęć i innych problemów gastrycznych można doszukiwać się w jedzeniu produktów wzdymających (np. nasion roślin strączkowych) czy tłustych potraw.

choroba,wzdęcia


Wtedy wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i lekko zmodyfikować styl życia, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości1. Jeśli jednak to nie przyniesie poprawy, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Poznaj przyczyny powstawania wzdęć w ciąży i dowiedz się, jak z nimi skutecznie walczyć!

Czym są wzdęcia w ciąży?



Wzdęcia w ciąży to problem wielu kobiet. Najczęściej pojawiają się na początku ciąży i mogą występować jedynie w pierwszym trymestrze ciąży lub przez cały okres jej trwania. Wzdęty brzuch u kobiet ciężarnych, podobnie jak inne niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego takie jak nadmiar gazów, zgaga czy zaparcia, mogą mieć związek z zaburzoną perystaltyką jelit, która choćby z powodu zmian w gospodarce hormonalnej może spowalniać lub się wzmagać2.

Uczucie wzdęcia brzucha związane jest z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach. Pacjentki w okresie ciąży utożsamiają je z powiększeniem obwodu brzucha czy uczuciem pełności3.

Wzdęcia w ciąży - objawy towarzyszące



Symptomy, razem z którymi pojawiają się wzdęcia, to przede wszystkim4:

  • uczucie rozdęcia i wypełnienia jamy brzusznej,
  • ucisk na ścianę jamy brzusznej,
  • uczucie nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej,
  • mierzalne powiększenie obwodu brzucha.


Wzdęciom w trakcie ciąży mogą towarzyszyć także objawy ogólne jak choćby osłabienie i złe samopoczucie.

Co może być przyczyną wzdętego brzucha w ciąży?



Fizjologiczne przyczyny powstawania gazów w jelitach to fermentacja jelitowa i połykanie powietrza podczas spożywania jedzenia lub żucia gumy. Z kolei przyczyną wzdęcia brzucha jest zwiększona produkcja gazów jelitowych, które często z jakiegoś powodu nie są swobodnie wydalane z organizmu. Innymi słowy, dochodzi do zaburzeń homeostazy gazów jelitowych3.

Przyczyną wzdęć w ciąży mogą być też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Ten przykry objaw często pojawia się również wtedy, gdy rosnąca macica uciska na jelita. Powodem wzdętego brzucha w czasie ciąży może być też nieodpowiednia dieta5. Inne możliwe przyczyny wzdęć w czasie ciąży to zwolniona perystaltyka, czy współistniejące zaparcia2.

Czy bolesne wzdęcia w ciąży to powód do niepokoju?



Wzdęcia w ciąży powinny zwrócić naszą uwagę, ale nie muszą zbytnio nas zamartwiać, szczególnie gdy pojawiają się jedynie sporadycznie i są związane ze spożywaniem wybranych pokarmów. Wtedy zwykle powoduje je nadmierna ilość gazów w jelitach, a problem ten nie stanowi powodu do obaw. Niekiedy jednak wzdęcia w ciąży warto skonsultować z lekarzem. Do specjalisty należy wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy razem ze wzdęciami występują nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia, skurcze macicy i wysoka gorączka. Objawy te mogą zwiastować wymagające diagnostyki problemy z jelitami6.

Sprawdzone sposoby na wzdęcia w ciąży



Zastanawiasz się, co na wzdęcia w ciąży najlepiej się sprawdzi? Na początek należy wyeliminować z diety produkty gazotwórcze takie jak rośliny strączkowe, zwłaszcza groch, fasolę czy bób, ale też nabiał, w tym jaja i ich przetwory oraz sery pleśniowe. Do nadprodukcji gazów prowadzić mogą ponadto niektóre ryby, napoje gazowane i z kofeiną, nadmierna ilość słodyczy czy tłuste potrawy7.

Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przyszła mama powinna jak najwięcej się ruszać. Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Po obiedzie warto wybrać się na spacer lub rower6.

Na wzdęcia na początku ciąży pomóc również mogą napary ziołowe. Polecane zioła to przede wszystkim koper włoski, melisa, rumianek, kminek, majeranek czy macierzanka. Stosowanie ziół w ciąży warto jednak wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem6.

Bibliografia:

  1. Drelich E., Wzdęcia i gazy w ciąży - jak sobie z nimi poradzić? (witryna internetowa: https://www.doz.pl/czytelnia/a14318-Wzdecia_i_gazy_w_ciazy__jak_sobie_z_nimi_poradzic (dostęp: 2023.02.15.)).
  2. Wzdęcia w ciąży - jak sobie z nimi poradzić? (witryna internetowa: https://lekarzebezkolejki.pl/blog/wzdecia-w-ciazy-jak-sobie-z-nimi-poradzic/w-946 (dostęp: 2023.02.15.)).
  3. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69-76.
  4. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie - ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197-202.
  5. Wzdęcia brzucha - jak skutecznie je zwalczać (witryna internetowa: https://www.swiatleku.pl/article/wzdecia-brzucha-jak-skutecznie-je-zwalczac (dostęp: 2023.02.15.)).
  6. Wzdęcia w ciąży - jak je rozpoznać i co oznaczają? (witryna internetowa: https://www.enfamil.pl/blogs/dolegliwosci-w-ciazy/wzdecia-w-ciazy (dostęp: 2023.02.15.)).
  7. Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy - postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/187232,wzdecia-brzucha-i-nadmierne-gazy-postepowanie-dietetyczne (dostęp: 2023.02.15.)).


Artykuł na zlecenie Ulgix.