Zdrowie

 • 21 grudnia 2023
 • wyświetleń: 1208

Jak dbać o stawy i kości?

Materiał partnera:

Ciało dorosłego człowieka składa się z 206 kości, połączonych ze sobą za pomocą stawów. To właśnie stawy i kości stanowią fundament naszego narządu ruchu, umożliwiając nam wykonywanie codziennych czynności - począwszy od najprostszych gestów po te bardziej złożone aktywności fizyczne. Dzięki nim chodzimy, skaczemy, podnosimy przedmioty i wykonujemy różnorodne ruchy, które definiują naszą mobilność.

jak dbać o stawy


Kości w ludzkim ciele pełnią nie tylko funkcję strukturalną. Są również magazynem ważnych minerałów, takich jak wapń i fosfor, kluczowych dla zachowania ich zdrowia. Oprócz zapewniania stabilności naszego ciała, kości chronią też nasze narządy wewnętrzne.

Dbanie o zdrowie zarówno kości, jak i stawów, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawności fizycznej i ogólnej kondycji organizmu nawet w późnym wieku. W tym artykule pragniemy zaprezentować proste wskazówki, które pomogą Wam zadbać o zdrowie tych istotnych elementów naszego ciała!

CZEGO NIE LUBI NASZ UKŁAD RUCHUZacznijmy od identyfikacji czynników, które mają istotny wpływ na naszą kondycję fizyczną i zdolność do ruchu. Zwrócenie uwagi na te elementy może skłonić nas do zmiany stylu życia, co być może pozwoli uniknąć potencjalnie negatywnych konsekwencji dla naszych stawów i kości w przyszłości:

 1. Brak aktywności fizycznej: Regularny ruch jest kluczowy dla zdrowia. Nawet umiarkowana aktywność zapewnia odpowiednie dotlenienie i odżywienie naszych mięśni oraz stawów.
 2. Niewłaściwa dieta: Dieta uboga w składniki odżywcze, zwłaszcza wapń, witaminę D i K, może prowadzić do osłabienia kości i stawów, co zwiększa ryzyko urazów i złamań.
 3. Nadmierna waga: Dodatkowe obciążenie stawów związane z nadmierną wagą może przyspieszyć zużycie chrząstki stawowej.
 4. Niewłaściwe nawyki postawy i ruchu: Długotrwałe siedzenie w złej pozycji oraz powtarzające się jednostajne ruchy mogą negatywnie wpływać na stawy.
 5. Urazy i kontuzje: Mogą prowadzić do uszkodzeń kości i stawów, tworząc podstawę dla poważniejszych problemów zdrowotnych.
 6. Nadmierna intensywność treningu: Wysoka intensywność treningu bez odpowiedniego okresu regeneracji może prowadzić do nadmiernego obciążenia stawów i urazów.
 7. Noszenie ciężkich przedmiotów: Wykonywanie prac wymagających częstego podnoszenia ciężarów bez właściwej techniki może znacząco obciążać stawy, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa i kończyn dolnych, co może prowadzić do zwyrodnień stawów i bólu mięśni.
 8. Nieodpowiednie obuwie: Może wpływać na równowagę, sposób chodzenia oraz obciążenie stawów.


MOŻLIWE OBJAWY PROBLEMÓW Z NARZĄDEM RUCHU • Ból: Jest to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów. Może przybierać różne formy - od tępego do przeszywającego, odczuwalnego podczas ruchu lub w trakcie spoczynku. Trudności w pokonywaniu schodów lub dyskomfort podczas wstawania z kanapy mogą sygnalizować problemy ze stawami.
 • Sztywność: Występuje często po przebudzeniu, lub dłuższym okresie bez ruchu, utrudniając swobodne poruszanie się.
 • Ograniczony zakres ruchu
 • Obrzęk: i bolesność w okolicy stawu. Takie objawy w okolicy stawu mogą wskazywać na stan zapalny w danym obszarze.
 • Trzeszczenie lub skrzypienie: Jeżeli ‘’ łupie’’ Ci coś w stawach, może być to objaw uszkodzenia chrząstki lub innych struktur stawowych
 • Zmiany w kształcie stawów: Zauważalne zmiany w strukturze stawów mogą być rezultatem przewlekłych problemów, takich jak np. artretyzm
 • Problem z poruszaniem: jeżeli codzienny chód przysparza Ci problemów, lub pojawia się uczucie dyskomfortu, nie związane z żadną kontuzją, to znak, że powinieneś bliżej przyjrzeć się kondycji swoich stawów


Pamiętaj ! Każdy niepokojący Cię objaw stanowi podstawę do konsultacji z lekarzem, w celu zaplanowania odpowiedniej diagnostyki.

Jak na co dzień pomóc naszym stawom? Jak dbać o kości?Współczesny tryb życia często sprawia, że mniej skupiamy się na tak ważnym aspekcie jakim jest nasze zdrowie. Niestety, to właśnie codzienna troska o ten fundamentalny element stanowi niezwykle istotny filar dla utrzymania naszej ogólnej sprawności w tym tej fizycznej i utrzymaniu komfortu ruchu w codziennym życiu. Oprócz regularnych badań, i kontaktu z lekarzem, istnieje kilka czynników, które Państwu przedstawimy, mających na celu utrzymanie zdrowia naszego narządu ruchu.

1. Zadbaj o codzienny ruch - bądź aktywny, i dostosuj poziom intensywności oraz trudności do swojej aktualnej kondycji. Codzienny 15 minutowy spacer, jazda na rowerze lub pływanie to aktywności, które nie powinny przysporzyć Ci kłopotów, a będą niosły istotne korzyści dla utrzymania Twojej sprawności
2. Pamiętaj o diecie - Odpowiedniej, która nie tylko dostarczy niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, ale także wspomoże utrzymanie prawidłowej masy ciała. Stawiaj na prawidłowo zbilansowane posiłki, wprowadzając do swojego codziennego menu zdrowsze, nieprzetworzone produkty. Zamiast tłustych mięs wybierz te chudsze, takie jak - indyk, dziczyzna, cielęcina, które będą dobrym źródłem budulcowego białka.

Zapewnij organizmowi naturalne źródła kwasów Omega 3, takie jak tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź), przy czym pamiętaj - sprawdź ich pochodzenie i czystość wód. Dodatkowo, zadbaj o zdrowe produkty mleczne, które stanowią istotne źródło wapnia, niezbędnego budulca dla naszych kości.

Nie zapominaj też o witaminie D3, kluczowej dla zdrowia mięśni, kości - wspomagającej absorpcję wapnia w organizmie ! Rozważ dodanie do swojego jadłospisu składników takich jak cynamon cejloński, z korzystnym wpływem na zdrowie stawów. Dodatkowo, warzywa i owoce bogate w witaminę C, niezbędną dla syntezy kolagenu, stanowią istotny element Twojej diety. Gdzie ją znajdziesz ? Zwróć uwagę na szpinak, czerwoną paprykę, pietruszkę, pomarańcze, kiwi, grapefruit, dziką różę oraz rokitnik.

3. Suplementacja - suplementy na kości i stawy z różnymi składnikami mogą znacząco wpłynąć na utrzymanie ich zdrowia.

 • Wapń, znany ze swojego wpływu na zdrowie kości i zębów, jest kluczowy dla utrzymania ich integralności. Zmniejsza ryzyko osteoporozy, szczególnie u osób starszych, i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego. Suplementacja z wapniem jest często zalecana kobietom w przebiegu menopauzy, gdzie pod wpływem zmiany poziomu hormonów, może dojść do zmniejszenia gęstości tkanki kostnej, a w konsekwencji częstszych złamań.
 • Chondroityna kolejny popularny składnik stosowany w suplementach dla zdrowia stawów. Siarczan chondroityny to naturalny związek występujący w chrząstce ludzkiej i macierzy pozakomórkowej, niestety wraz z wiekiem, poprzez uszkodzenia mechaniczne bądź przeciążenia dochodzi do tzw. zużycia chrząstki, stąd przyjmowanie tego składnika z zewnątrz zwłaszcza w połączeniu z glukozaminą może korzystnie wpływać na utrzymanie dobrej kondycji , elastyczności i prawidłowej ruchomości stawów.
 • Kadzidłowiec indyjski, inaczej znany jako Boswellia Serrata. Według wiedzy medycyny naturalnej, żywica kadzidłowca wykazuje właściwości przeciwzapalne, co może przełożyć się na złagodzenie dolegliwości bólowych i obrzęku stawów. Jego regularne stosowanie pomaga w utrzymaniu ruchomości stawów i jest to składnik stosowany, również w naturalnej medycynie chińskiej w przypadku problemów z artretyzmem.
 • Kolagen, kluczowy składnik tkanki łącznej, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu elastyczności i wytrzymałości chrząstki stawowej, skóry, włosów i paznokci. Pomaga w prawidłowej regeneracji chrząstki, zmniejszając sztywność stawów i wspierając zdrowie układu ruchu.
 • Witamina C, niezbędna do produkcji kolagenu, jest istotna dla zdrowia chrząstki stawowej. Jej działanie antyoksydacyjne pomaga w walce z procesami zapalnymi, wspomagając prawidłowe procesy naprawcze i regeneracyjne w organizmie.
 • Kwas hiauronowy -podstawowy składnik mazi stawowej, zapewniającej zmniejszenie tarcia między panewkami. Prosto mówiąc - im mniej mazi stawowej między nimi tym zwiększone ocieranie, co w konsekwencji powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych i ból podczas wykonywania ruchu.


Naturalny kwas hialuronowy w połączeniu z innymi korzystnymi składnikami dla zdrowia stawów , może przyczynić się utrzymania prawidłowej kondycji mazi stawowej tym samym zapewniając komfort podczas ruszania!

W trosce o zdrowie stawów i kości, warto pielęgnować świadomość ich roli w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dbając o nie odpowiednio poprzez aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę i ewentualne wsparcie suplementami, inwestujemy w swój długoterminowy komfort i mobilność. Regularna kontrola, reakcja na sygnały wysyłane przez nasz organizm oraz świadome podejmowanie decyzji na rzecz zdrowia, stanowi fundament prawidłowego stylu życia. Pamiętajmy, że zadbanie o narząd ruchu to inwestycja w sprawność fizyczną, która przekłada się na nasze codzienne dobre samopoczucie, jakość życia i niezależność.