czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Edukacja

  • 13 marca 2020
  • wyświetleń: 4628

Ogólnopolski konkurs "Cześć, Europo!". Debata klimatyczna w SP6

3 marca w Szkole Podstawowej nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się debata
na temat zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu " Cześć, Europo!", w którym uczestniczy trójka uczniów kl.8 c, a którego celem jest popularyzacja wiedzy o Europie i krajach UE wśród młodzieży oraz zachęcanie do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności.

Reklama

Malwina Lazar, Martyna Szpara i Filip Szpara zorganizowali już m.in. w Dniu Otwartym szkoły stoisko europejskie, przeprowadzili warsztaty europejskie w przedszkolu " U Ignasia" oraz odwiedzili z Klubem Europejskim Punkt Informacji Europejskiej w Katowicach. Kolejne wydarzenie postanowili połączyć z bardzo aktualnym zagadnieniem - priorytetem Unii Europejskiej - jak przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatu?

W dyskusji " Kryzys klimatyczny i jego zagrożenia to wymysł mediów" 25 uczniów podzielonych na przeciwników tezy i jej obrońców dyskutowało o problemach związanych z zanieczyszczeniem środowiska razem z zaproszonym gościem
p. Zuzanną Borowską, przedstawicielką Polskiego Klubu Ekologicznego, która reprezentowała głos młodego pokolenia na niedawnym szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie.

Ogólnopolski konkurs „Cześć, Europo!”. Debata klimatyczna w SP6 - 03.03.2020 · fot. Kacper Zemanek


Pani Zuzanna Borowska opowiedziała o swojej działalności ekologicznej, podzieliła się doświadczeniami ze spotkania w Madrycie i z młodzieżowej konferencji klimatycznej Local Conference of Youth w Katowicach, motywowała do indywidualnego zaangażowania się w działalność na rzecz ochrony środowiska, prowadziła dyskusje
z uczestnikami debaty.
Uczniowie kl.3a Kornelia Brzęczek, Adrian Borgieł i Filip Ślusarski  - zespół programu edukacyjnego "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem" pod opieką p. Jolanty Karwackiej  przedstawili prezentację pt. "Ekologiczne zagrożenia współczesnego świata" o następstwach efektu cieplarnianego, smogu, zanieczyszczeniu odpadami ziemi i akwenów wodnych. 

Dzięki temu spotkaniu zdobyliśmy bieżącą wiedzę na temat zagrożeń klimatycznych, uświadomiliśmy sobie skalę problemu a także poznaliśmy zasady debaty oksfordzkiej
" za i przeciw", jak argumentować, wyrażać poglądy i zabierać głos w wydarzeniach społecznych.

Kronika fotograficzna i filmowa imprezy : Kacper Zemanek ( kl. 8a )

Ewa Dobija

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.