Sport

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1206

Łucznictwo - od czego zacząć?

Materiał partnera:

Łucznictwo to sport o bardzo długiej i bogatej tradycji. Wymaga precyzji oraz wytrwałości. Powstanie pierwszych łuków datuje się na ok. 30 tysięcy lat p.n.e. i były one wykorzystywane do polowań i obrony. Jednak od czego zacząć przygodę z tym sportem?

lucznictwo od czego zaczac


Łucznictwo tradycyjne a sportowe, czym się różni?W łucznictwie tradycyjnym używa się łuków opartych na modelach historycznych, mogą one być wykonane z takich materiałów jak drewno, bambus lub róg, ale spotyka się również łuki z włókna szklanego. Taki sprzęt nie jest wyposażony w celowniki ani stabilizatory. Zazwyczaj używa się do nich drewnianych strzał. Łuki drewniane możesz zobaczyć tutaj: https://sklepluczniczy.pl/890-luki-drewniane. Taki sprzęt to klasyka w najlepszym wydaniu, jego wybór to powrót do typowego łucznictwa. Natomiast łucznictwo sportowe możemy podzielić na:

łucznictwo tarczowe - strzelanie na celność z określonej odległości lub kilku odległości,
łucznictwo polowe - strzelanie do tarcz rozmieszczonych w różnych odległościach w terenie,
łucznictwo 3D - strzelanie do naturalnej wielkości trójwymiarowych manekinów zwierząt,

Łucznictwo jest również uprawiane przez niepełnosprawnych sportowców i wtedy nazywane jest Para-Archeryzmem. Odmiany łucznictwa się wzajemnie przenikają, ponieważ wspólną częścią wszystkich typów jest strzelanie z łuku, tak więc ich podział jest po to, aby uporządkować oraz ukierunkować swoje działania.

Rodzaje łuków oraz akcesoria łucznicze dla początkującychŁuki możemy podzielić na:

  • klasyczne - najprostsze, idealne dla początkujących, składają się z dwóch ramion, cięciwy oraz zaczepów na nią, rękojeści oraz majdanu, czyli niepracującej środkowej części,
  • sportowe - bardziej skomplikowany niż łuk klasyczny, ramiona i majdan stanowią dwa osobne elementy, które łączy się ze sobą za pomocą śrub, taki łuk dodatkowo jest wyposażony w podstawkę pod strzałę oraz istnieje możliwość wyposażenia go w celownik,
  • bloczkowy - składa się z ramion, które znajdują się w bardziej prostopadłej pozycji, na ich końcu znajdują się bloczki, które po pełnym naciągnięciu zmniejszają jego siłę, co pozwala na dłuższe celowanie.


Do akcesoriów, które ułatwią Ci strzelanie oraz zwiększą bezpieczeństwo, należą między innymi: ochraniacz przedramienia, ochraniacz na palce, spust do łuku, celownik, kołczan, no i najważniejsze, czyli strzały, bez których nie dałoby się strzelać. Jeżeli zdecydujesz się na ten sport, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Trzeba zawsze mieć dopasowany strój, sprawny sprzęt, buty z zakrytymi palcami, związane włosy, bezpieczne pole do strzelania oraz nie należy strzelać bez założonej strzały.

Żeby dobrać idealny łuk dla siebie trzeba, wziąć pod uwagę swoją siłę, rozpiętość ramion, wzrost oraz płeć. Warto przed zakupem spróbować różnych rodzajów łuków, aby zobaczyć co będzie dla Ciebie odpowiednie. Jeżeli chcesz być kolejnym Czechowiczaninem, który pojedzie na Mistrzostwa Świata w łucznictwie, lepiej zacznij trenować już dziś!

Łucznictwo konne jako dyscyplina sportowaŁucznictwo konne to nie tylko sport, ale także świetna zabawa oraz niezapomniana przygoda. Jest to prężnie rozwijający się sport w Polsce i warto o tym wiedzieć. Na całym świecie organizowane są zawody, szkolenia i spotkania towarzyskie łuczników konnych. Różni się on znacznie od tradycyjnego łucznictwa, ze względu na to, że strzelanie odbywa się z grzbietu rozpędzonego rumaka, przez co znacznie trudniej trafić do celu. Wymagana jest również harmonia pomiędzy jeźdźcem a koniem, dlatego umiejętności jeździeckie muszą być na tym samym poziomie, co umiejętności łucznicze.