czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2011
  • wyświetleń: 3720

Sprzątanie Świata w gminie

Po raz pierwszy pod hasłem "Zamień odpady na kulturalne wypady" 23 września zorganizowana została akcja "Sprzątanie Świata" w Gminie Czechowice-Dziedzice.

Reklama

Sprzątanie świata
Sprzątanie świata · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Był to prolog katowickiej akcji z 24 września, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii edukacyjnej Zamień Odpady na Kulturalne Wypady - projekt Fundacji Eko-Rozwój FER, który łączy świat kultury z ekologią i odpowiedzialnymi postawami społecznymi.
Ćwierć tysiąca uczestników akcji w czasie 3 godzin zebrało 92 worki o pojemności 100 l odpadów komunalnych z dzikich wysypisk na terenach leśnych Gminy.
Przeprowadzana kampania miała ponadto na celu promowanie idei ochrony lasów, budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz włączenie się czechowickiej młodzieży gimnazjalnej w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ na rok 2011.

Organizatorami akcji byli Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, Miejski Dom Kultury, Państwowe Gospodarstwo Leśne, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bielsko (Nadleśniczy Hubert Kobarski).

Uczestnikami akcji byli uczniowie testujący Interdyscyplinarny program nauczania blokowego przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatyki "INTERBLOK" (z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie, Zespołu Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu, Gimnazjum Publiczne nr 1 i Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach) wraz z nauczycielami i opiekunami (Mirella Sierek, Renata Zeman, Iwona Bierońska, Dariusz Czechowski, Magdalena Kozłowska, Urszula Wrzoł, Sylwia Paszek, Jolanta Gibas, Anna Sygut, Joanna Jurek, Monika Pilińska). Pomoc uczestnikom akcji okazała również Służba leśna (Henryk Madzia, Marek Czader, Kazimierz Wajda, Sławomir Przybyła, Grzegorz Mruczek). Wsparcie i pomoc w trakcie przygotowań i realizacji oraz podsumowania kampanii okazał radny Zygmunt Mizera. Do akcji przyłączyło się Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Sprzątaniem zostały objęte tereny leżące na terenie miasta i gminy Czechowice-Dziedzice będące w Zarządzie Lasów Państwowych. Na koniec akcji odpady zostały odebrana przez upoważnioną do tego zadania firmę.Pomysłodawcami oraz koordynatorami byli Barbara Michałek-Piernik - Koordynator d.s edukcji ekologicznej oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.