czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 23 października 2013
  • 27 października 2013
  • wyświetleń: 6486

Nominacje do nagrody Londzina

Z naszej gminy, w tym roku, do prestiżowej nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina nominowano dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej panią Ewę Kmiecik-Wronowicz. Z sąsiedniej gminy Bestwina nominację otrzymała pani Maria Sysak-Łyp - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem".

ludzie-Ewa Kmiecik-Wronowicz
fot. arch. UM


Tegoroczna edycja jest jubileuszowa - wyróżnienie przyznawane będzie po raz piętnasty. W tym roku gala rozdania nagród odbędzie się 8 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Do tej pory nagroda do Czechowic-Dziedzic trafiła trzykrotnie.
Jako pierwszy otrzymał ją w 2000 r. historyk, kustosz Izby Regionalnej - Erwin Woźniak. Kolejną nagrodę otrzymał w 2009 r. badacz dziejów, regionalista Józef Wrzoł, a w 2010 r. Florian Grzybek - przewodniczący koła Towarzystwa Charytatywnego im. ojca Pio.

Nagroda im. Ks. Józefa Londzina - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70 rocznicy śmierci księdza. Każda gmina powiatu bielskiego co roku nominuje do tej nagrody osobę lub grupę.

- Nagroda przyznawana jest tym, którzy poprzez swą działalność artystyczną, społeczną, kulturalną i samorządową wnoszą trwałe humanistyczne wartości w życie społeczeństwa powiatu bielskiego - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Patronem nagrody jest ksiądz prałat Józef Londzin, urodzony w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic. Był to wielki kapłan, społecznik, patriota i poseł, działacz polski na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie ks. Józef Londzin jest patronem Zespołu Szkół w Zabrzegu. W rodzinnej wsi zbudowano ks. Londzinowi tuż przy kościele pomnik. W Zabrzegu działa również Stowarzyszenie jego imienia.

W ciągu czternastoletniej historii nagrody naszą gminę reprezentowali:
1999 r. - Józef Wrzoł
2000 r. - Erwin Woźniak - laureat
2001 r. - Towarzystwo Charytatywne im. Ojca Pio
2002 r. - Emil Buchta
2003 r. - pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej
2004 r. - Chór Mieszany im. S. Moniuszki
2005 r. - Florian Grzybek
2006 r. - Stanisław Londzin
2007 r. - Barbara Bielaczyc
2008 r. - Zespół Regionalistów z Ligoty
2009 r. - Józef Wrzoł - laureat
2010 r. - Florian Grzybek - laureat
2011 r. - Edward Szpoczek
2012 r. - Brunon Kieloch

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.