czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2014
  • wyświetleń: 3533

Nagroda Londzina przyznana

Barbara Tomanek z Wilamowic laureatką prestiżowej nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. prałata Józefa Londzina.

Otwierając uroczystość starosta Andrzej Płonka powiedział: - Odzyskana w 1918 roku niepodległość przetrwała jako marzenie, jako narodowy cel przez całą noc okupacji i przez mrok komunistycznego totalitaryzmu. Jako naród po niepodległość Polska szła z takimi przywódcami jak: Oglądaj Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacym Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, czy nieco później Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Znamienite jest, że nasz region też miał szczęście do wybitnych ludzi, którzy tworzyli jego historię. Niewątpliwie do grona tych osób należy gorliwy kapłan, budziciel polskości, działacz społeczno - kulturalny ks Józef Londzin. 24 października 1937 roku, w specjalnie zbudowanym w Cieszynie na cmentarzu komunalnym grobowcu, spoczęły szczątki takich polskich, śląskich osobowości, patriotów jak: Karol Miarka, Paweł Stalmach, ks. Ignacy Świeży i ks. Józef Londzin. Tego ostatniego, już po śmierci, nazwano "Hetmanem Ziemi Cieszyńskiej". Stało się tak nie ze względu na jego zasługi na polach bitewnych, lecz w podzięce za działalność jaką prowadził na rzecz swojego ukochanego ludu jako kapłan, publicysta i działacz narodowy.

Gala wręczenia nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. prałata Józefa Londzina - 11.2014 · fot. Jarosław Jesionka / Powiat


Tegoroczni nominowani do wspomnianej nagrody to: Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, Teresa Kluz pomysłodawczyni i współzałożycielka Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Nadzieja" z siedzibą w Buczkowicach, stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg" im. ks. Londzina, Maria Dziadek która w 1962 roku założyła KGW w Jasienicy oraz w latach 1990-2012 była założycielką i przewodniczącą Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Czesław Malchar druh, aspirant sztabowy, prezes OSP w Jaworzu, Ochotnicza Straż Pożarna w Kozach, Towarzystwo Miłośników Szczyrku, Barbara Tomanek, emerytowana dyrektor Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Wilamowicach, aktywna w środowisku KGW i organizacji młodzieżowych oraz Maciej Stwora druh, harcmistrz z Mesznej.

Medal z wizerunkiem ks. Londzina decyzją kapituły nagrody starosta bielski wręczył Barbarze Tomanek - emerytowanej burmistrz Wilamowic, byłej radnej i dyrektor szkoły rolniczej, działaczce koła gospodyń wiejskich, założycielce Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Wilamowice, miłośniczce folkloru i badaczce lokalnej historii, oraz organizatorce imprez patriotycznych, kulturalnych, religijnych i edukacyjnych.

Na uroczystości obecny był ks. bp Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel, który wyraził zadowolenie, że jest nagroda, która honoruje osoby, które skromnie, bez kamer i świateł jupiterów działają na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn. Ks. Biskup podał przykład laureata nagrody z 2007 roku, nauczyciela, patrioty, który za swoją niezłomną postawę człowieka prawego i wierzącego stracił pracę jako wykładowca i podjął się pracy fizycznej, ale poglądów ani postawy nie zmienił. Był to nieżyjący już Jan Wolnicki z Kóz, którego ks. Biskup znał i cenił gdy był wikariuszem w Kozach.

W uroczystości uczestniczył poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmiku śląskiego Andrzej Kamiński, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, wójtowie, burmistrzowie oraz radni powiatowi na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Bielskiego Romanem Migdałem.

Ceremonia wręczenia nagrody starosty tradycyjnie miała miejsce w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, który w całości został wypełniony widzami. W części artystycznej wystąpiła Eleni, której repertuar tradycyjny, z elementami greckiej buzuki i religijnymi akcentami spowodował, że długie owacje na stojąco i niekończące się bisy na długo zapamięta liczna publiczność i - jak sama przyznała - Eleni.

Jarosław Jesionka
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.