czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 grudnia 2014
  • 11 grudnia 2014
  • wyświetleń: 11784

W centrum będzie nowe rondo!

Blisko 800 tysięcy złotych przyznano Czechowicom-Dziedzicom na budowę ronda, które powstanie u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja w ścisłym centrum miasta.

Reklama

Dofinansowanie do zadania, którego wykonanie przewidziane jest na przyszły rok, będzie pochodziło z Etapu II Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, Bezpieczeństwo-Dostępność-Rozwój. Czechowicki wniosek o dofinansowanie został wysoko oceniony i znalazł się na 13 miejscu na ostatecznej liście rankingowej blisko 60 wniosków gminnych, zatwierdzonej właśnie przez wojewodę śląskiego.

Śląski Urząd Wojewódzki informuje, że lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach tzw. "schetynówek" przez Ministra Administracji i Cyfryzacji zostanie opublikowana do 20 grudnia br. Województwo śląskie w roku 2015 może maksymalnie wykorzystać środki dotacji z budżetu państwa na ten program w wysokości prawie 69 mln złotych. Ze względu na wysoką pozycję czechowickiego wniosku na liście rankingowej, ostateczne zatwierdzenie dotacji dla naszej gminy wydaje się być już tylko formalnością. Jak zawsze w takim przypadku, ostatecznym potwierdzeniem przekazania środków będzie formalne podpisanie umowy.

Nowe rondo powstanie w śródmieściu · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Budowa ronda u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja w Czechowicach-Dziedzicach to inwestycja bardzo potrzebna i oczekiwana od dawna. Realizacja tego zadania w wysokim stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i upłynnienie ruchu pojazdów w śródmieściu. Zwłaszcza, że w sąsiedztwie powstaje właśnie nowy Komisariat Policji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że inwestycję uda się w sporej części sfinansować z pozyskanych przez gminę środków pozabudżetowych.

Według wstępnych założeń nowe rondo miałoby być gotowe do listopada przyszłego roku. Skrzyżowanie - na tyle na ile pozwala na to istniejąca zabudowa - zostanie gruntownie przebudowane. W miejscu dzisiejszego skrzyżowania powstanie rondo o średnicy 22 metrów z wyspą przejezdną. Przebudowane zostaną zjazdy z ronda oraz chodniki. Całkowicie wymieniona zostanie podbudowa pod całym terenem skrzyżowania. Nowe rondo nie tylko usprawni ruch w śródmieściu, ale też poprawi bezpieczeństwo przechodzących przez jednie pieszych.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.