czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 czerwca 2015
  • 6 czerwca 2015
  • wyświetleń: 2959

Monitoring komarów i odkomarzanie

Od czerwca do września bieżącego roku na terenie gminy prowadzony będzie monitoring miejsc lęgowych komarów oraz odkomarzanie. Działania prowadzone w oparciu o opracowany w 2014 roku "Program kontroli populacji komarów na terenie gminy Czechowice-Dziedzice", mają na celu ograniczenie uciążliwości związanych z występowaniem komarów.

Reklama

W przypadku potwierdzenia - na podstawie prowadzonego monitoringu - występowania dużej ilości jaj i larw komarów w środowisku wodnym, w pierwszej kolejności będą stosowane preparaty biologiczne, które znacznie ograniczą ilość larw komarów. Natomiast likwidacja komarów w postaci dorosłej, przy użyciu środków chemicznych, które nie są obojętne dla środowiska, w tym dla pożytecznych owadów, będzie prowadzona tylko w przypadku masowego pojawienia się komarów na terenach zamieszkałych i przeznaczonych do użytku publicznego.

Zabiegi prowadzone będą przez specjalistyczną firmę w godzinach późnowieczornych z uwagi na ochronę pożytecznych owadów, w tym pszczół.

W celu ograniczenia populacji komarów należy również stosować indywidualną ochronę w najbliższym otoczeniu obejmującą usuwanie z ogrodów przedmiotów mogących przypadkowo gromadzić wodę deszczową stanowiącą dogodne miejsce do wylęgu komarów, przykrywanie pojemników służących do gromadzenia wody deszczowej, aby ograniczyć samicom komarów dostęp do powierzchni wody, gdzie mogą złożyć jaja. Ponadto należy regularnie wymieniać wodę w oczkach wodnych bądź wprowadzać do nich żywiące się komarami gatunki ryb (karaś, jaź, wzdręga, słonecznica) oraz systematyczne wykaszać wysokie trawy, które stanowią siedliska bytowania dorosłych postaci komarów.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.