czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2017
  • wyświetleń: 13242

[ZDJĘCIA] Olbrzymi smog nad Czechowicami-Dziedzicami!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Od kilku dni smog w Czechowicach-Dziedzicach ponownie daje się nam we znaki. Od czwartku poziom pyłu zawieszonego PM10 codziennie przekracza dopuszczalny, dobowy wskaźnik i jest bardzo blisko alarmowego poziomu! Chmura pyłu zawieszonego w powietrzu w naszym mieście jest widoczna gołym okiem. Sytuacja dramatycznie wygląda na poniedziałkowych zdjęciach z drona.

Reklama

Smog w Czechowicach-Dziedzicach - 23.01.2017 · fot. czecho.pl


W Czechowicach-Dziedzicach nie ma żadnego czujnika, dlatego powołujemy się na dwie najbliższe stacje badające jakość powietrza. Pierwsza z nich znajduje się w Starym Bielsku. W stolicy Podbeskidzia już od kilu dni średnia dobowa wartość pyłu PM10 przekracza poziom 200 µg/m3. Dobowa norma pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, zatem wartość dopuszczalna jest czterokrotnie przekroczona! Alarmowy poziom to 300 mikrogramów.

Drugi czujnik znajduje się w Pszczynie przy ulicy Bielskiej. Wyniki zbierane w ostatnich dniach przez urządzenie są bardzo zbliżone do tych przez czujnik w Bielsku-Białej.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach - 23.01.2017
Smog w Czechowicach-Dziedzicach - 23.01.2017 · fot. czecho.pl


Na drażniące działanie pyłu szczególnie narażone są: osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) lub przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc).

- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem - zaleca co jakiś czas Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu sprzyjają niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i inwersja - tłumaczyło wielokrotnie WCZK.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj