czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 lipca 2017
  • wyświetleń: 4172

Przetarg na remont linii kolejowej w kierunku Oświęcimia

Lepsze podróże, wyższy poziom bezpieczeństwa i obsługi pasażerów na stacjach i przystankach, a także sprawniejsze przewozy towarów - to najważniejsze efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A na linii Trzebinia - Zebrzydowice (nr 93) na odcinku Trzebinia - Czechowice Dziedzice. Ogłoszony w lipcu przetarg o wartości 219 mln zł, wraz z marcowym przetargiem za 324 mln zł, to projekty planowane do realizacji w czterech najbliższych latach.

Stacja kolejowa w Kaniowie · fot. czecho.pl


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlano - montażowych na odcinku Oświęcim - Czechowice Dziedzice, szacowany na blisko 219 mln zł (netto). To drugi przetarg, po ogłoszonym w marcu na odcinek Trzebinia - Oświęcim szacowany na ok. 324 mln zł (netto). Inwestycje poprawią jakość trasy, podniosą komfort podróżowania i usprawnią transport towarów na kolejowej trasie z Małopolski na Śląsk.

219 mln zł na odcinek Oświęcim - Czechowice DziedziceOświęcim, Brzeszcze Jawiszowice, Dankowice, Brzeszcze, Kaniów, Jawiszowice Jaźnik, to stacje i przystanki, na których dzięki przebudowie i lepszemu wyposażeniu peronów, podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, zyskają lepszą obsługę i łatwiejszy dostęp do pociągów.

Stacja kolejowa w Kaniowie
Stacja kolejowa w Kaniowie · fot. czecho.pl


Sprawniejszą jazdę na odcinku Oświęcim - Czechowice Dziedzice oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni przebudowa 13 przejazdów kolejowo-drogowych w miejscowościach: Oświęcim, Rajsko, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jaźnik, Dankowice. Prace na ponad 20 km odcinku obejmą też 45 obiektów inżynieryjnych, w tym 6 wiaduktów. Wyeliminuje to zwolnienia pociągów. Ten efekt korzystnie wpłynie m.in. na sprawność i atrakcyjność przewozów towarowych. Transport większej liczby ładunków po torach będzie korzystny dla stanu dróg i środowiska.

Prace budowlane na odcinku Oświęcim - Czechowice Dziedzice, planowane są w latach 2020 - 2021.

Trzebinia - Oświęcim w przygotowaniuObecnie prowadzona jest także procedura przetargowa na odcinek Trzebinia - Oświęcim. Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych planowane jest do 2021 r.

Inwestycje na obu odcinkach (Trzebinia - Oświęcim i Oświęcim - Czechowice Dziedzice) ubiegają się o finansowanie w ramach projektu o nazwie "Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia - Zebrzydowice" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12 ). Wartość całego projektu ponad 550 mln zł.

Linia nr 93 Trzebinia - Zebrzydowice wykorzystywana jest do obsługi ruchu pasażerskiego oraz towarowego, a w szczególności do realizacji transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalni i tranzytu towarów przez Republikę Czeską na południe Europy.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.