Wiadomości

  • 20 października 2017
  • wyświetleń: 4261

[ZDJĘCIA] Zainaugurowano kolejny sportowy rok szkolny

Sportowy rok szkolny w powiecie bielskim 2017 / 2018 uważam za otwarty - powiedział starosta bielski Andrzej Płonka 17 października w hali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wilamowicach na uroczystej inauguracji sportowego roku szkolnego.

Inauguracja sportowego roku szkolnego - 17.10.2017 · fot. Jarosław Jesionka / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


W swoim wystąpieniu dodał także, że misją Szkolnego Związku Sportowego jest wychowywanie poprzez sport w duchu filozofii Pier de Kubertena - założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który uważał sport nie tylko jako środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju.

- Sport szkolny to odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży - kontynuował starosta bielski. - Ma pozytywny wpływ zarówno na ich rozwój fizyczny, jak i psychiczny oraz uczy, że systematyczna i wytrwała praca przynosi rezultaty w postaci coraz lepszych osiągnięć. Zdolność współpracy czy zabawa rywalizacyjna, z którą stykają się podczas uprawiania sportu, przydaje się także w życiu codziennym, ucząc funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

- Dobre wyniki sportowe są m.in. pokłosiem dobrej bazy sportowej. Nie sposób w tym momencie krótko nie wspomnieć o polepszającej się w naszym powiecie z każdym rokiem infrastrukturze sportowej. Powstają nowe boiska i hale sportowe, remontuje się sale gimnastyczne. Podam tylko ostatnie przykłady: w Wilkowicach oddano do użytku piękny orlik lekkoatletyczny, w Jaworzu buduje się halę sportową, a w bieżącym jeszcze roku rozpoczniemy budowę hali sportowej przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Buczkowicach.

Inauguracyjna uroczystość była także okazją do podsumowania ubiegłorocznych dokonań i tak w minionym roku z satysfakcją odnotowano: na Wojewódzkich Igrzyskach pierwsze miejsca zajęli: sztafetowe biegi przełajowe chłopców i czwórbój lekkoatletyczny chłopców - Szkoła Podstawowa nr 2 Czechowice - Dziedzice oraz Szkoła Podstawowa nr 3 z Ligoty w tenisie stołowym chłopców. Na Wojewódzkiej Gimnazjadzie złote medale zdobyli: dziewczęta i chłopcy w narciarstwie biegowym oraz chłopcy w drużynowych biegach przełajowych ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach, natomiast na Wojewódzkiej Licealiadzie drugie miejsce zajęły dziewczęta w drużynowych biegach przełajowych z Liceum Ogólnokształcącego w Czechowicach - Dziedzicach.

Godne odnotowania są także wysokie pozycje w finałach ogólnopolskich gdzie w tenisie stołowym chłopców uczniowie z Ligoty zajęli V miejsce, a w czwórboju lekkoatletycznym chłopców VI miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Czechowicach - Dziedzicach.

Z kolei w powiatowej rywalizacji w powiatowym rankingu w kategorii Szkół Podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Czechowicach - Dziedzicach, w kategorii Gimnazjów najlepsze okazało się (po raz kolejny) Gimnazjum w Bystrej, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół Technicznych i Licealnych z Czechowic - Dziedzic.

Samą uroczystość w Wilamowicach tradycyjnie rozpoczął ceremoniał olimpijski, odegrano hejnał Szkolnego Związku Sportowego i hymn państwowy, występowały mażoretki, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Sportu poseł RP Jacek Falfus, Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego: Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta, burmistrz Wilamowic Marian Trela, wójt Bestwiny Artur Beniowski, wójt Wilkowic Mieczysław Rączka, zastępca wójta Porąbki Paweł Zemanek, Przewodniczący PSZS Dariusz Janko, dyrektor Zespołu Szkół w Wilamowicach Mariola Dylewska - Mitoraj oraz radni powiatu bielskiego: Barbara Adamska, Grzegorz Gawęda, Jerzy Kubik i Jan Stanclik.

- Ogólnie w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej 2016 - 2017 finansowanych przez powiat bielski, a organizowanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy wzięło udział około 3 tyś uczniów. Przy takim zainteresowaniu możemy już mówić o masowości sportu, a przecież o masowość na tym etapie rozwoju dzieci i młodzieży chodzi - powiedział organizator, a zarazem animator sportu powiatowego Czesław Pszczółka ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Na spotkaniu środowiska sportowego nie mogło zabraknąć olimpijczyków. Do Wilamowic przybyli: Marian Kasprzyk - mistrz olimpijski z Tokio, Wiktor Krebok - trener reprezentacji Polski w siatkówce na Olimpiadzie w Atlancie, a także mieszkaniec Pisarzowic wybitny kolarz szosowy, zawodnik drużyny UCI WorldTeams UAE Abu Dhabi, pierwszy polski zwycięzca etapu Vuelta a España Przemysław Niemiec. W specjalnie zainscenizowanej rozmowie, w scenerii olimpijskich zmagań Przemysław Niemiec w rozmowie ze znawcą polskiego olimpizmu Bogusławem Dubielem opowiadał o początkach swojej kariery, o zainteresowaniach pozasportowych, o kulisach wielkich wyścigów kolarskich, o planach na przyszłość (nadal związanych z kolarstwem), o możliwym wyścigu Tour de Wilamowice oraz o tym, że poznał niemal cały świat, a cieszy się że mieszka w powiecie bielskim.

Jarosław Jesionka

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.