Wiadomości

  • 1 marca 2018
  • 2 marca 2018
  • wyświetleń: 4468

Żłobek Miejski otrzyma pieniądze w ramach programu "Maluch+"

Ponad 32 mln zł trafi do województwa śląskiego w ramach programu "Maluch+" 2018. Dzięki tym środkom możliwe będzie utworzenie 1,7 tys. nowych i dofinansowanie 7 tys. już istniejących miejsc dla najmłodszych dzieci. Pieniądze trafią również do Żłobka Miejskiego z Czechowic-Dziedzic.

Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Ma
Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Maluch+" · fot. Urząd Wojewódzki


- Program "Maluch+" jest jednym z najważniejszych programów, które realizujemy - mówił podczas konferencji poświęconej jego funkcjonowaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. - Najważniejszą zmianą, jaką wprowadziliśmy są środki finansowe (...) przez ostatnie lata ten program był wsparty kwotą 150 mln zł z budżetu państwa, w roku 2018 jest to kwota trzykrotnie wyższa - 450 mln zł - zaznaczył wiceminister Szwed, który przedstawił założenia obecnej edycji programu.

Oprócz większej ilości środków przeznaczonych na jego realizację jedną z najważniejszych zmian w ramach programu jest zwiększenie dofinansowania miejsc dla dzieci niepełnosprawnych, a także wprowadzenie możliwości utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego przez jednostki samorządu na szczeblu powiatowym, wojewódzkim oraz przez podmioty indywidualne prowadzące działalność gospodarczą.

- Mamy nadzieję, że ten program pozwoli poprawić sytuację rodzin, które chcą łączyć życie zawodowe z opieką nad dziećmi. Myślę, że te możliwości będą większe, dlatego też dziękuję przedstawicielom samorządów, które się w to angażują - dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Ma
Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Maluch+" · fot. Urząd Wojewódzki


O zaletach "Maluch+" mówił także wojewoda Jarosław Wieczorek. - Jesteśmy przekonani, że ten program cieszy się bardzo dużym uznaniem nie tylko instytucji samorządowych czy podmiotów publicznych, ale przede wszystkim działa ku uciesze i satysfakcji rodziców, którzy mogą aktywizować się zawodowo. To jest dla nas bardzo cenne nie tylko z punktu widzenia wychowawczego, ale również z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki (...) To jest naprawdę gigantyczna troska o tych najmłodszych. Po programie "Rodzina 500+" dochodzą kolejne programy, które mają na celu osłonę rodzin, osłonę dzieci, tak aby państwo polskie wzięło też część odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia - zaznaczył wojewoda.

Podczas konferencji Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej ŚUW, podsumowała także jak przebiegał nabór wniosków w ramach programu "Maluch+" 2018 w województwie śląskim. Był on realizowany w ramach 4 modułów, z których pierwszy i trzeci dotyczyły dofinansowania do tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, natomiast drugi i czwarty - utrzymania tych już funkcjonujących. Moduły skierowane były odpowiednio do samorządów oraz do pozostałych podmiotów. W ramach tegorocznej edycji programu przyznano wsparcie m.in. dwóm gminom z województwa, na terenie których nie działała dotąd żadna placów dla najmłodszych. Otrzymały one gwarancję dofinansowania aż 80% kosztów budowy żłobka lub klubu dziecięcego.

Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Ma
Konferencja poświęcona funkcjonowaniu programu "Maluch+" · fot. Urząd Wojewódzki


Finansowe wspieranie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch+" 2018 - moduł 2 - zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 tworzonych przez gminy z udziałem środków z wcześniejszych edycji programu "Maluch":
  • Żłobek Miejski, ul. Mickiewicza 19, 43-502 Czechowice-Dziedzice - kwota dofinansowania: 18.000 zł.


W całym kraju w ramach tegorocznej edycji "Maluch +" przyznano dofinansowanie dla 3249 placówek z 821 gmin. Powstaną dzięki temu 944 nowe żłobki i kluby dziecięce lub dzienni opiekunowie, na terenie 452 gmin, które przyjmą prawie 25 tys. najmłodszych dzieci. Ponad 56 tys. już istniejących miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania. Szczególnym zainteresowaniem program cieszy się w małych gminach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 40 tys.

BM / czecho.pl

źródło: Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.