Wiadomości

  • 27 kwietnia 2018
  • 3 maja 2018
  • wyświetleń: 8110

[ZDJĘCIA] Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane!

5 mln 675 tys. złotych to kwota pomocy finansowej dla Powiatu Bielskiego, którą Gmina Czechowice-Dziedzice przekaże ze swojego budżetu na realizację zadania pn. "Przebudowa drogi powiatowej 4426S ul. Bronowska i ul. Czyża w Gminie Czechowice-Dziedzice".

Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane! · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Uchwałę o podniesieniu kwoty pomocy finansowej do takiej właśnie wysokości czechowiccy radni przyjęli 24 kwietnia na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Decyzja umożliwi wspólną z powiatem realizację oczekiwanej przez mieszkańców Ligoty i Bronowa inwestycji drogowej, z dofinansowaniem w wysokości 3 mln ze środków rządowych.

Przebudowa i modernizacja ulic Bronowskiej i Czyża, stanowiących ważny ciąg komunikacyjny łączący dwa czechowickie sołectwa, oczekiwana była od dawna. Wiele do życzenia pozostawia nieprzystająca do obecnych standardów szerokość jezdni, stan nawierzchni oraz brak chodników i poboczy. Miejscami droga jest tak wąska, że z trudem mijają się na niej dwa samochody osobowe. Niebezpieczne są tam również manewry omijania pieszych, czy wyprzedzania rowerzystów. A należy dodać, że mocno obciążonymi ruchem pojazdów ulicami Bronowską i Czyża, przejeżdżają również - aż do pętli w Bronowie - autobusy komunikacji miejskiej.

Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane!
Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane! · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Dlatego, kiedy w 2017 roku pojawiła się szansa na pozyskanie przez Powiat Bielski dofinansowania w kwocie 3 mln złotych na przebudowę ulic Bronowskiej i Czyża z rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019", Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej zwróciło się do Gminy Czechowice-Dziedzice z wnioskiem o rozważenie udzielenia pomocy finansowej, stanowiącej 50 procent planowanych kosztów własnych realizacji zadania.

Jako, że koszty przebudowy obu ulic oszacowano wstępnie na 11 mln złotych, a dofinansowanie zadania ze środków programu rządowego określono na 3 mln złotych, pomoc ze strony gminy miała wynieść blisko 4 mln złotych. Na udzielenie powiatowi pomocy finansowej w takiej kwocie zgodzili się czechowiccy radni, przyjmując stosowną uchwałę. Niestety, po przeprowadzeniu dwóch kolejnych przetargów okazało się, że najkorzystniejsza oferta, złożona przez firmę EUROVIA Polska SA, przekracza kwotę kosztorysu inwestorskiego o 3 mln złotych.

Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane!
Ulice Bronowska i Czyża zostaną przebudowane! · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Stając w obliczu dylematu: znaleźć dodatkowe środki na wkład własny, czy zrezygnować z realizacji ważnej inwestycji drogowej, tracąc przy tym możliwość pozyskania dofinasowania z rządowego programu, gmina i powiat postanowiły solidarnie zwiększyć koszty udziału własnego w zadaniu.

Przebudowa ulic Bronowskiej i Czyża będzie kosztowała 14 mln 50 tys. złotych. Ulice łączące dwa czechowickie sołectwa zostaną gruntownie zmodernizowane na długości nieco ponad 2,7 kilometra - od skrzyżowania z ulicą Pańską, blisko ronda w Ligocie, aż po pętlę autobusową w Bronowie. Nowa, wybudowana praktycznie od podstaw droga będzie miała wyższy standard, zarówno jeśli chodzi o nośność podbudowy, jak i jakość nawierzchni. Na całej przebudowywanej długości jezdnia będzie miała szerokość 6 metrów oraz ciągi pieszo-rowerowe o szerokości około 2 metrów.

Na nowo wykonane zostaną zjazdy na posesje oraz wszystkie przepusty, utwardzone też zostaną pobocza. Wykonawca - firma EUROVIA - deklaruje wykonanie zadania do 28 września bieżącego roku.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.