czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 grudnia 2018
  • 29 grudnia 2018
  • wyświetleń: 9359

Na jeziorze Goczałkowickim powstaną sztuczna wyspa i wieża

Na Jeziorze Goczałkowickim, w rejonie ujścia Wisły utworzona zostanie sztuczna wyspa. Potem również wybudowana zostanie wieża obserwacyjna. Ich głównym zadaniem będzie ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych. Pomysłodawcą jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Reklama

Zachód słońca w Goczałkowicach
Na jeziorze Goczałkowickim powstaną sztuczna wyspa i wieża obserwacyjna. · fot. An Na


Przed świętami starosta powiatu pszczyńskiego, Barbara Bandoła, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, podpisała porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach w związku z realizacją projektu "Ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły".

- Na podstawie porozumienia udostępnione zostały grunty Skarbu Państwa w celu utworzenia wyspy na Jeziorze Goczałkowickim - wyjaśnia starosta. - Wyspy są dogodnymi miejscami lęgowymi dla ptaków, głównym celem projektu jest ochrona i poprawa stanu zachowania istotnych siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności: ślepowrona i rybitwy rzecznej - dodaje.

Wyspa powstanie w rejonie ujścia Wisły i będzie miała powierzchnię co najmniej 450 m kw. Beneficjentem koordynującym projektu jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu LIFE oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyspa, Goczałkowice, porozumienie, starosta
Na zdjęciu: Damian Czechowski - koordynator projektu, Jolanta Prażuch - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, starosta Barbara Bandoła oraz sekretarz powiatu Szymon Sekta. · fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie


Projekt będzie realizowany do 2022 roku. - Utworzenie wyspy jest jednym z jego głównych założeń. Projekt zakłada także m.in. zabezpieczenie wysp na stawach hodowlanych, budowę wieży obserwacyjnej nad Zbiornikiem Goczałkowickim oraz wykonanie parkingu dla pojazdów, czy budowę po południowej stronie Zbiornika Goczałkowickiego dwóch pomostów dla wędkarzy - opisuje planowaną inwestycję Barbara Bandoła.

Oskar Piecuch / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.