Wiadomości

  • 10 lipca 2019
  • 15 lipca 2019
  • wyświetleń: 10513

Mieszkamy w najbogatszym regionie? Milionerów tu mnóstwo!

W Bielsku-Białej i gminach powiatu bielskiego, czyli również w rejonie obejmującym gminę Czechowice-Dziedzice, mieszka największa liczba milionerów w województwie śląskim. Liczba osób, które mogą pochwalić się takim statusem, zwiększyła się w ciągu roku z 327 do 388.

nbp, pieniądze, 500
Mieszkamy w najbogatszym regionie? Milionerów tu mnóstwo! · fot. NBP


- O ponad pół tysiąca w stosunku do 2017 r. wzrosła w województwie śląskim liczba milionerów. Za 2018 r. ponad 3200 osób wykazało podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 1.484.691.383,00 zł - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak dowiadujemy się z przygotowanych statystyk, najwięcej milionerów zamieszkuje okolice Bielska-Białej (w tym rejonie znajdują się też Czechowice-Dziedzice), Częstochowy oraz Katowic, co stanowi odpowiednio 12%, 11% oraz 9% wszystkich śląskich milionerów. Regiony, w których ludzie bogacą się najszybciej to okolice Gliwice, Rybnik oraz Tarnowskie Góry.

- Śląscy milionerzy to w większości przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (90% z łączną kwotą podatku należnego 1.260.964.198,00 zł) oraz dokonujący swojego rozliczenia na zasadach ogólnych (2%). W grupie osób osiągających dochody powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (3%) - informuje Izba.

Coraz częściej milionerami są osoby otrzymujące należności ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście, czyli z tytułu umowy o dzieło i zlecenia. W roku 2018 takie dochody wykazało 138 osób, co stanowi 4% śląskich milionerów.

Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą szczegółowe dane w zakresie liczby milionerów z podziałem na powiaty / urzędy skarbowe, a przygotowaną na podstawie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu składanych przez podatników.

Milionerzy

Oskar Piecuch / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.