czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

 • 10 lutego 2020
 • wyświetleń: 4709

Powiat Bielski wyróżnił trzydzieści osób zasłużonych dla kultury

Etnograf, stolarz i rzeźbiarz, wokalistka, dramaturg teatralny, miłośniczka kultury góralskiej, gawędziarz... Wszyscy mocno osadzeni w swojej lokalnej społeczności, na rzecz której działają. Niektórzy już od pół wieku, inni dopiero zaczynają. Ponad 30 osób zostało wyróżnionych podczas noworocznego spotkania z twórcami i animatorami kultury w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Zasłużeni dla kultury w powiecie bielskim 2019 · fot. Powiat Bielski


Brązowym medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS", przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodzono Antoniego Gluzę, multiinstrumentalistę ze Szczyrku, który wychował kilka pokoleń muzyków oraz twórców unikatowych instrumentów ludowych. W jego kapeli usłyszymy: piszczały pasterskie, okaryny, trombity, rogi, heligonkę, dudy, skrzypce i góralskie basy. - Podstawą jest znać swoje korzenie, skąd się wywodzimy. Chronimy to wszystko co było jeszcze przed telewizją, radiem i internetem: gwarę, tradycję i obrzędy - mówi laureat.

Dyplomy Honorowe ministra trafiły do Aleksandry Stępień oraz Barbary Waldek-Szwarc. Obie panie mieszkają w gminie Kozy. Ta pierwsza jest założycielką i szefową Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego "Włóczykije". Powołana przez nią fundacja wyławia, rozwija, promuje i wspiera młode talenty z powiatu bielskiego. Barbara Waldek-Szwarc, z zawodu tłumacz polsko-niemiecki od 20 lat współpracuje ze Starostwem Powiatowym. To dzięki niej podpisano umowę partnerską z powiatem Rhein-Erft, którą bardzo aktywnie realizuje.

Wśród wyróżnionych znalazła się także Aleksandra Nykiel. 22-letnia mieszkanka Bystrej śpiewa od zawsze, a w minionym roku wygrała telewizyjną "Szansę na sukces". Zdradziła nam, że obecnie pracuje nad wydaniem swojej debiutanckiej płyty.

Medalem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich uhonorowano Andrzeja Płonkę, starostę bielskiego. Podczas uroczystości wystąpili: Zespół Regionalny "Porąbczanie" oraz Marta Wajdzik, saksofonistka altowa i sopranowa. Młoda mieszkanka Buczkowic nagrała swoją debiutancką płytę "My Planet", której premierowy koncert otwiera tegoroczną edycję Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Wyróżnienia otrzymali:

Animatorzy życia kulturalnego lokalnej społeczności

 • Karol Kóska (Gmina Bestwina) - pochodzi z Kaniowa. Od dziecka uczył się fachu stolarskiego, a w latach 70-tych zafascynował się rzeźbiarstwem. Wykształcił wielu uczniów pracując w rodzinnym zakładzie stolarskim. Interesuje się historią, filozofią. Od ponad 40 lat tworzy piękne, ozdobne ramy z drewna, które zaskakują oczy każdego widza. Rzeźbi ubogacone naturalistycznymi elementami ramy, zegary, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Jego prace prezentowane były w Czechowicach - Dziedzicach, w Muzeum w Goczałkowicach - Zdroju i na terenie gminy Bestwina.
 • Grzegorz Boboń (Gmina Bestwina) - etnograf, dr nauk humanistycznych, badacz kultury ludowej, autor wielu publikacji naukowych, członek jury festiwali folklorystycznych, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie.Łączy pracę zawodową ze społeczną, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-kulturalnym gminy Bestwina. Aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Pomysłodawca i organizator szeregu uroczystości, imprez kulturalno-rekreacyjnych oraz wystaw i konkursów. Inicjator powstania bestwińskiego "Parku Miniatur" przy Muzeum Regionalnym, gdzie od listopada zeszłego roku można bezpłatnie i o każdej porze zapoznać się z historią i podziwiać dokładne modele zabytkowych kościołów i pałacu Habsburgów w Bestwinie.
 • Marta Wajdzik (Gmina Buczkowice) - Mieszkanka Buczkowic. Saksofonistka altowa i sopranowa. Jest laureatką licznych konkursów muzyki klasycznej, od 8 lat skupiona na rozwoju w kierunku muzyki jazzowej. W 2017 r. zdobyła wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz nagrodę dla najlepszego instrumentalisty XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Koncertuje ze swoim własnym zespołem "Marta Wajdzik Project". W 2019 została laureatką Grand Prix na III konkursie Junior Młyn Jazz Festival oraz otrzymała stypendium na warsztaty jazzowe w Nowym Jorku. Zajęła 1 miejsce w kategorii solista-instrumentalista Blue Note Poznań Competition 2019. W grudniu 2019 r. nagrała swoją debiutancką płytę "My Planet", której premierowy koncert otwiera tegoroczną edycję Bielskiej Zadymki Jazzowej.
 • Piotr Maga (Gmina Czechowice-Dziedzice) - od roku 2015 jest solistą Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, w którym gra role pierwszoplanowe, jednocześnie angażując się w organizację spektakli, koncertów i festiwali. Od roku 2018 reżyseruje spektakle z grupą aktorską Movimento. Aktywnie angażuje się w wydarzenia związane z promocją poezji - jak coroczny Festiwal Poezji Słowiańskiej oraz Krakowski Salon Poezji w Czechowicach - Dziedzicach. Obecnie społecznie  prowadzi młodszą grupę aktorską CTM Movimento. We wrześniu 2019 otrzymał nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Józefa Świdra w Czechowicach - Dziedzicach.
 • Krzysztof Czader (Gmina Jaworze/Jasienica) - rzeźbiarz, plastyk, animator kultury, miłośnik przyrody, a wreszcie człowiek, który zaraża radością. Jest mieszkańcem Jaworza, jednak zawodowo i artystycznie już przed wielu laty silnie związał się z gminą Jasienica. W 2019 roku świętował 50-lecie pracy twórczej, a jednocześnie jubileusz 65-lecia jego urodzin oraz 12 lat piastowania stanowiska kierownika filii GOK w Międzyrzeczu Górnym. Jest także członkiem Grupy Twórczej "Barwa" przy GOK w Jasienicy. Cały Śląsk Cieszyński stanowi inspirację dla jego oryginalnej, niepowtarzalnej i wszechstronnej twórczości plastycznej: rzeźbi w drewnie i kamieniu, maluje, rysuje, a także interesuje się botaniką, szczególnie życiem motyli i chrząszczy. Twórczość Krzysztofa i Ewy Czadrów oraz ich zbiory zostały udokumentowane przez telewizję TVP1 i TVP3 i przedstawione w programach telewizyjnych "Wpisani w krajobraz" oraz "Pozytywka".
 • Irena Stekla (Gmina Jaworze) - znana i bardzo aktywna działaczka społeczna z Jaworza. W lat młodzieńczych udzielała się w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca "Jaworze".  Przez ponad 20 lat członkini zespoły instrumentalnego "Starzy Przyjaciele". Od 1988 r. członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Jaworzańskiej, a później wieloletni wiceprezes Towarzystwa Miłośników Jaworza. W "Galerii pod Groniem" przez wiele lat organizowała wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii oraz rękodzielnictwa. Otrzymała nagrody takie jak m.in. : Zasłużony dla rozwoju Jaworza, Srebrna Cieszynianka oraz medalem na XXV-lecie odzyskania samorządności gminy Jaworze.
 • Czesław Banet (Gmina Kozy) - jeden z założycieli i pierwszym Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy, które w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia. Jest inicjatorem i realizatorem różnorodnych działań społecznych. Z powodzeniem, po dziś dzień współorganizuje: Konkursy Szopek Bożonarodzeniowych (19 edycji), Konkursy na Koziańską Pisankę Wielkanocną (11 edycji), Konkurs fotograficzny "Kozy Koziane - zapis subiektywny" (10 edycji). Jego zaangażowanie i społeczna praca prowadzą do większego zainteresowania lokalna kulturą i tradycją wśród autorów prac, czego efektem jest setki powstałych prac konkursowych prezentowanych na wystawach i wykorzystywanych w publikacjach.
 • Paweł Sablik (Gmina Kozy) - młody i ambitny reżyser oraz dramaturg teatralny. Od najmłodszych lat związany z działalnością Domu Kultury w Kozach, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze sztuką teatralną. Ma za sobą współprace z kilkoma największymi teatrami w Polsce gdzie zdobywa doświadczenie i asystuje reżyserom. Pracuje jako dramaturg przy spektaklu Żyd w Teatrze Bagatela w Krakowie. Nagrodzony m.in. w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Nigdy nie zapomina o swoich rodzimych Kozach, gdzie tworzył m.in. inscenizacje w projekcie "Polski dwór - kultura podstawą życia społecznego", a w ubiegłym roku był autorem i reżyserem brawurowego i zaskakującego formą spektaklu "Wystawa performatywna" w projekcie "Magiel kultury".
 • Józefa Bakalarska (Gmina Porąbka) - miłośniczka kultury góralskiej, działaczka społeczna i poetka. Od najmłodszych lat była czynnym uczestnikiem życia kulturalnego przez organizowanie i występy w animatorskich zespołach teatralnych w gminie Porąbka. Od 2005 roku Pani Józefa aktywnie uczestniczy w życiu Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko Żywieckiej ,,Porąbka" i działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Porąbce. Z zamiłowania do prostego człowieka, jego codziennego życia, zwyczajów i wierzeń wyrosła podziwiana i wzruszająca poezja, którą tworzy Pani Józefa. Jest niekwestionowaną ludową poetką, której wiersze czekają na wydanie.
 • Stanisław Kajor (Gmina Porąbka) - absolwent Politechniki Krakowskiej, którego pasją i zamiłowaniem stała się kultura ludowa i rzeźba w drewnie. Mieszka w Czańcu, w domu z ogrodem, który przyozdabiają jego piękne monumentalne rzeźby. Jest samoukiem, a wiedze zdobywał podglądając rzeźbiarzy ludowych na licznych plenerach i warsztatach. Ulubioną tematyką jest sztuka sakralna, szopki bożonarodzeniowe oraz rzeźba monumentalna.
 • Maria Bugaj (Gmina Szczyrk) - aktywna, serdeczna, pełna optymizmu i wiary w drugiego człowieka, doskonale zorganizowana, umiejętnie współpracuje ze wszystkimi organizacjami na terenie Szczyrku i mobilizuje do pracy społecznej i młodych, i seniorów. Członek Akcji Katolickiej, Zespołu Charytatywnego, Związku Podhalan, Zarządu Stowarzyszenia Zbója Szczyrka. Wieloletnia prezes Koła nr 15 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest liderem Grupy "Aktywny Szczyrk". Angażuje się w działania Szczyrkowskiego Kabaretu, występuje przedstawieniach teatralnych i filmach promujących historię Szczyrku w ramach projektu "Szczyrk - Mała Rzeczpospolita". Zaangażowana w organizację corocznego "Święta Jakubowego" i Biegu po Serce Zbója Szczyrka. W 2014 roku została wybrana "Szczyrkowianinem Roku", a w 2016 r. została nominowana do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina.
 • Rafał Gluza (Gmina Szczyrk) - góral żywiecki ze Szczyrku, wybitny multiinstrumentalista, śpiewak ludowy i gawędziarz, członek Kapeli Góralskiej Antoniego Gluzy, zdobywca kilkudziesięciu nagród na największych festiwalach i konkursach folklorystycznych w Polsce takich jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu,  Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych, Ogólnopolski Konkurs "Sabałowe Bajania" oraz Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Uczestnik programu telewizyjnego "MUST BY THE MUSIC" zachwycił jury autentycznością i talentem. Komponuje, pisze teksty i nagrywa teledyski. Obecnie ma przygotowanych kilkanaście utworów na nową płytę, którą chciałby jak najszybciej wydać.
 • Renata Nycz (Gmina Wilamowice) - fascynatka kultury, pedagog i działaczka społeczna. Angażuje się w upowszechnianie kultury i pielęgnowanie tradycji regionalnych na terenie gminy Wilamowice i całego powiatu bielskiego. Jest kierownikiem i choreografem Zespołu Regionalnego "Tradycja" ze Starej Wsi, z którym zdobywa wiele nagród i wyróżnień m.in. I miejsce w XI Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów Artystycznych w Dąbrowie Górniczej, III miejsce w XII Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych "Tęcza Polska" w Polanicy, I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Do sukcesów zespołu można zaliczyć również udział w TKB oraz licznych przeglądach zespołów regionalnych.
 • Teresa Nycz (Gmina Wilamowice) - wybitny pedagog, instruktor, trenerka, sędzia Międzynarodowego i Krajowego Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich, a także jedną z niewielu kreatorów młodych talentów. Założyła Akademię Mażoretek "Gracja" ze Starej Wsi obchodzącą w tym roku 20 lecie działalności. Jej niesamowicie utalentowane tancerki mają na swoim koncie wielokrotne tytuły mistrzyń Polski oraz wiele medali złotych, srebrnych, brązowych oraz pucharów w różnych kategoriach wiekowych. Wielokrotnie reprezentowały powiat bielski na przeglądach w kraju i za granicą oraz podczas licznych imprez kulturalnych i sportowych na terenie powiatu.
 • Aleksandra Nykiel (Gmina Wilkowice) - 22-letnia mieszkanka Bystrej pochodząca z Bielska-Białej. Od najmłodszych lat związana jest z muzyką. Śpiewała wspólnie z Natalią Kukulską i Natalią Przybysz, brała udział w koncertach pod batutą Zbigniewa Górnego i Adama Sztaby. Była finalistką "Zaczarowanej Piosenki", festiwalu, który promuje Anna Dymna i jej fundacja "Mimo Wszystko". Zwyciężczyni programu "Szansa na sukces". Zdobywczyni Nagrody Publiczności w Koncercie "Debiutów" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Pani Ola śpiewając realizuje swoje marzenia, jednocześnie dając ludziom radość i nadzieję.
 • Jacek Kowalcze (Gmina Wilkowice) - pochodzący z Mesznej popularyzator kultury góralskiej, konferansjer, gawędziarz i malarz. Występował wielokrotnie w programie "Pytanie na śniadanie", gdzie oprócz przepowiadania pogody, przedstawia publiczności atuty naszego regionu, jego kulturę i tradycję, będąc tym samym ambasadorem tych ziem. Od 26 lat będąc członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadzi przegląd kolęd i pastorałek w Mesznej. Posiada także talent muzyczny, gdyż jest współtwórcą rodzinnej kapeli góralskiej "Kowalczyki". W prowadzonej wraz z żoną od 2000 roku "Chacie na Groniu" otworzył Galerię, w której promuje lokalnych twórców, prezentując ich prace, organizując wernisaże i spotkania autorskie.
 • Artur Strąk (Gmina Wilkowice) - mieszkaniec Wilkowic, artysta fotograf, autor licznych wystaw fotograficznych, rejestruje swoim aparatem, wydarzenia kulturalne, sztukę ludową oraz fotografie jazzową. Prowadzi warsztaty i uczy innych fotografowania. Jego zdjęcia przedstawiają również to, co nie łatwo dostrzec ciężką pracę, odpoczynek, emocje, śmiech i łzy, to czym żyją i o czym myślą ludzie, których fotografuje. Zaangażowany w życie społeczne gminy Wilkowice.
 • Zbigniew Micherdziński - miłośnik kultury, działacz społeczny, znawca twórczości ludowej i twórców Beskidu Żywieckiego, założyciel i wieloletni kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a także artysta szczególnie zafascynowany malarstwem na szkle. Działa nieprzerwanie od 1975 r. Dotychczas jako kurator zrealizował ponad 300 wystaw. Jest pomysłodawcą Beskidzkiej Szkoły Folkloru, twórcą Sali Zabawki w siedzibie ROK oraz pomysłodawcą Przeglądu Piosenki Turystycznej PIOSTUR. Aktywnie współpracuje z instytucjami kultury i oświaty, jak i twórcami z powiatu bielskiego i sąsiadujących powiatów. Na swoim koncie ma także realizację licznych projektów i konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W tym roku obchodzi zarówno 45-lecie aktywności animatorskiej, jak i 30-lecie stworzonej przez siebie Galerii Sztuki ROK.


Podziękowania otrzymali członkowie Kapituły Nagrody im. ks. J. Londzina:

 • Alina Świeży-Sobel - przewodnicząca  kapituły - dyrektor redakcji  "Gościa Niedzielnego" w Bielsku - Białej
 • prof. Anna Węgrzyniak - pracownik naukowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
 • ks. Kanonik Ignacy Czader - proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu
 • Roman Migdał - przewodniczący Rady Powiatu poprzednich prawie 4  kadencji rady
 • Bogdan Kocurek - dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej


Podziękowania za współorganizację wydarzeń kulturalnych wraz ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej otrzymali:

 • Władysław Szczotka - wieloletni Dyrektor Bielskiego Centrum Kultury - za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę przy organizacji powiatowych imprez kulturalnych w tym m.in. Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina.
 • Aleksander Nowak - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach - za wspaniałą współpracę podczas organizacji "Święta Powiatu Bielskiego" w Wilamowicach.
 • Anna Wlazło - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - za bardzo dobrą organizację Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Czechowicach-Dziedzicach połączonego z jubileuszem 60-lecia działalności Towarzystwa.
 • Monika Bernecka-Caputa - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach
 • Bożena Jakubiec - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach- wyróżnienie za wzorcową organizację Jesiennych Dni Książki, które w tym roku obchodzić będą jubileusz XX-lecia. Jest to największa impreza promującej czytelnictwo na terenie powiatu.  Z roku na rok co raz więcej dzieci i młodzieży zgłasza się do udziału w tej imprezie, zeszłoroczna edycja znalazła zainteresowania wśród ponad 1000 osób.


Podziękowania dla mecenasów kultury otrzymali państwo Ilona i Stanisław Pudełko, którzy od trzech lat poprzez nieodpłatne udostępnianie lokalu Fest-Park w Pisarzowicach umożliwiają i wspierają działalność Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, który obecnie przechodzi modernizację. Osobiście są zaangażowani w działalność domu kultury, często również pomagają w organizacji imprez. Udostępniają sale, w których odbywają się takie zajęcia jak Akademia Złotego Wieku, warsztaty teatrzyku Dziecięcego "Debiucik", próby teatru "Bezimienni", warsztaty rękodzieła CafeART, zimowiska, półkolonie, bal karnawałowy a nawet Festiwal Kultury Wszelakiej. W dzisiejszych czasach, w których większość przedsiębiorców nastawiona jest wyłącznie na zysk, taka postawa wymaga wyróżnienia i docenienia.

ar, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.