Wiadomości

  • 20 marca 2024
  • 22 marca 2024
  • wyświetleń: 5940

[FOTO] Nowość w czechowickim liceum. Zyskało "ogród spotkań międzykulturowych"

Plac rekreacyjny, w większości zabetonowany powiększyli o część ogrodową. Uczniowie Liceum Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach zyskali nową zieloną przestrzeń do spotkań, ale też zajęć lekcyjnych. To nie koniec planów względem ogrodu spotkań międzykulturowych, jak nazwano to miejsce w szkole.

Nowość w czechowickim liceum. Zyskał "ogród spotkań międzykulturowych" · fot. Powiat bielski


- Mieliśmy tu już mini-koncert, zdarzyło się że przy dobrej pogodzie jesienią klasa miała tu lekcję - mówi Jan Bieroński, dyrektor szkoły.

Mowa o ogrodzonym terenie szkolnym, który dotychczas składał się z placu rekreacyjnego na którym młodzież spędzała czas między zajęciami. Była tu pergola z winogronem, ale przeważał beton. Zaraz obok był mało dostępny zielony teren gęsto porośnięty krzewami i drzewami, które już dawno wymknęły się spod kontroli ogrodnika.

- W związku z wybuchem wojny w Ukrainie także w naszym liceum pojawili się uczniowie zza naszej wschodniej granicy. Tak powoli zrodził się pomysł nowej zielonej przestrzeni do spotkań, integracji. Postanowiliśmy przywrócić ten teren młodzieży: wykarczować, uporządkować i zaprojektować od nowa tę część ogrodu szkoły - relacjonuje Dorota Nikiel, odpowiedzialna w powiecie bielskim za oświatę.

Na kilkuarowej przestrzeni pojawiły się ścieżki, ławeczki i kosze na śmieci. Krzaki wykarczowano, a drzewa przycięto. Pojawiło się mnóstwo nowych roślin, które wkrótce po raz pierwszy zakwitną. Zielona przestrzeń została połączona z placem rekreacyjnym spójną małą infrastrukturą.

- Marzy nam się, by całość dopełniła zadaszona drewniana wiata, która chroniłaby przed słońcem i deszczem. Cały czas rodzą się nowe pomysły na wykorzystanie tego terenu przez uczniów i nauczycieli - mówi dyrektor Bieroński.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.