czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 maja 2020
  • wyświetleń: 3615

[ZDJĘCIA] 10 lat po wielkiej wodzie. Jak wygląda sytuacja z rzekami?

W maju 2010 roku gminę Czechowice-Dziedzice nawiedziły dwie wielkie powodzie - pierwsza w drugiej połowie maja, druga na początku czerwca. Do zalania terenów w mieście i sołectwach przyczyniły się duże opady deszczu, ale również zaniedbania związane z infrastrukturą rzeczną. Dziesięć lat po wielkiej wodzie postanowiliśmy sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja z rzekami na terenie gminy.

W 2010 roku najgorsza sytuacja panowała w Ligocie, na Ochodzy oraz w Zabrzegu, gdzie ze swoich koryt wystąpiły rzeki Wapienica i Iłownica. Jak wygląda teraz sytuacja z korytami tych rzek? Przez dziesięć lat zmieniło się bardzo dużo - zostały umocnione wały, usunięto również zarośla. Stworzono również nowe przepusty, umocniono bądź stworzono też nowe mosty.

10 lat po wielkiej wodzie. Jak wygląda sytuacja z rzekami? - 16.04.2020 · fot. mp / czecho.pl


Zmiany przeprowadzono również w samym mieście. Stworzona lub uregulowana została kanalizacja deszczowa, o czym pisaliśmy chociażby w 2017 roku w artykule "Regulacja kanalizacji deszczowej w północnej części miasta".

Kanalizacja, Traugutta
Kompleksowa regulacja kanalizacji deszczowej w północnej części miasta · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Problemem może być modernizacja linii kolejowej, o czym alarmują nas mieszkańcy. Według Edwarda Kóski, mieszkańca zalanych w 2010 roku terenów, problemem mogą być wiadukty na ulicy Wierzbowej i Ochodzkiej, który każdy z nich jest trzykrotnie większy i niezabezpieczony przed powodzią. Apele i pisma Edwarda Kóski, skierowane do licznych osób z samorządu, w tym do Wojewody Śląskiego, do dziś nie doczekały się odpowiedzi.

10 lat po wielkiej wodzie. Jak wygląda sytuacja z rzekami? - 16.04.2020
10 lat po wielkiej wodzie. Jak wygląda sytuacja z rzekami? - 16.04.2020 · fot. mp / czecho.pl

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.