Wiadomości

  • 2 października 2020
  • wyświetleń: 3353

Na budynku UM zawisła tablica informująca o smogu w gminie

Na budynku Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zainstalowana została tablica prezentująca dane z czujników jakości powietrza systemu Syngeos.

Na budynku UM zawisła tablica informująca o smogu w gminie
Na budynku UM zawisła tablica informująca o smogu w gminie · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Od dwóch lat cztery takie czujniki monitorują stan jakości powietrza na terenie naszej gminy. Ich odczyty można było dotąd śledzić za pośrednictwem internetu. Od teraz będą prezentowane również na dostępnej dla każdego tablicy elektronicznej.

Pierwsze dwa czujniki systemu Syngeos zostały zainstalowane na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice jesienią 2018 roku. Następnie dołączyły kolejne dwa i od tego czasu pomiarów dokonują cztery takie urządzenia: w Czechowicach-Dziedzicach na budynkach Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 6 oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ligocie i na terenie Szkoły Podstawowej w Zabrzegu.

Wyniki pomiarów z czujników prezentowane są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w panelu bocznym, pod zakładką Ochrona Środowiska. Odczyty można również obserwować na stronie - panel.syngeos.pl oraz w aplikacji Syngeos, dostępnej bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemami IOS oraz Android. Od 30 września br. wyniki z wszystkich czterech czujników wyświetlane są również na tablicy elektronicznej na Placu Jana Pawła II. W tym miejscu stan jakości powietrza może podejrzeć każdy przechodzień, w tym osoby, które nie korzystają z internetu, czy też aplikacji mobilnej w smartfonie.

Czujniki, oprócz stężenia PM 10 i PM 2,5, mierzą również temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Odczyty tych parametrów prowadzone są co godzinę, w odniesieniu do normy średniodobowej. Poniżej prezentujemy indeks jakości powietrza z odpowiadającą jego stanowi kolorystyką, którą - w przypadku naszej tablicy Syngeos - uzupełniają tzw. emotikony.

Czujniki mają charakter poglądowy i edukacyjny. Jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego. Najbliższe stacje pomiarowe WIOŚ znajdują się w Bielsku-Białej i w Goczałkowicach.

Warto wiedzieć, że jakość powietrza w gminie Czechowice-Dziedzice można również sprawdzać na portalu czecho.pl, gdzie w specjalnej zakładce prezentujemy wyniki na żywo.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj