Wiadomości

  • 21 października 2020
  • wyświetleń: 4081

[ZDJĘCIA] Kolejny etap prac w bestwińskim kościele zakończony

Komisja konserwatorska z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonała we wtorek, 20 października odbioru prac konserwatorskich w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie.

Bestwina: Kolejny etap prac prac w kościele Wniobewzięcia NMP zakończony - 20.10.2020 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Etap realizowany w 2020 roku swym zakresem obejmował konserwację techniczną polichromii na sklepieniu absydy i prezbiterium. W tym roku planowana jest także konserwacja estetyczna sklepienia, która przywróci historyczny wygląd zabytkowej przestrzeni prezbiterium.

- Prace prowadzone były dzięki zaangażowaniu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie oraz przy dofinansowaniu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Województwa Śląskiego. Polichromia w prezbiterium kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją B/372/2018 - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Nowoodkryte polichromie z Bestwiny zachwycają - 08.08.2020 · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Jak pisaliśmy w sierpniu, bestwińska świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich konserwatorów, którzy od 2017 r. prowadzą prace, podjęte z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Cezarego Dulki. Owocem wysiłku zespołu pod kierunkiem Joanny Borek-Firlejczyk było także odnalezienie piętrowego nagrobka kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława Myszkowskiego (1520-1570), a także jego żony Jadwigi z Tęczyńskich (ok.1520-1592).

Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie "Liber rationis decinae sexennalis" z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

mp / czecho.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.