Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • wyświetleń: 9440

Jest wniosek do organów ścigania o pilne zajęcie się sprawą Terpenu

Wracamy do sprawy terenów byłego Terpenu, które znajdują się przy czechowickiej ulicy Pionkowej. Jak informowaliśmy 22 października, w sprawie składowania niebezpiecznych substancji na działce należącej w przeszłości do Rafinerii Czechowice, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zainterweniował poseł Lewicy Przemysław Koperski. Co do tej pory zrobił Urząd Miejski, aby uporać się z tym problemem? Zapytaliśmy o to w czechowickim magistracie.

Zakłady Terpenu przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach - 07.09.2020 · fot. Czechowiczanie dla przyrody


Przypomnijmy, jak informowaliśmy 22 października, z interpelacją poselską dotyczącą gromadzenia toksycznych odpadów na terenie posesji przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach do ministra klimatu zwrócił się poseł Przemysław Koperski. Chodzi o niepokojącą sytuację, która ma miejsce na terenach po byłym wydziale rafinerii Terpen. W odpowiedzi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, poinformował, że postępowanie w sprawie usunięcia odpadów należy do miejscowych samorządów.

O to, jakie działania do tej pory wykonał Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach w sprawie Terpenu, zapytaliśmy w czechowickim magistracie. - Sprawą magazynowania niebezpiecznych odpadów na terenie przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego zajmuje się od roku 2012. Wszystkie nasze dotychczasowe ustalenia wskazują, że prowadzona tam działalność wypełnia znamiona przestępstwa przeciwko środowisku. Dlatego, po przeprowadzeniu pierwszych oględzin w terenie w czerwcu 2012 roku, złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przeciwko środowisku - mówi Bernadeta Klimek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Zakłady Terpenu przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach - 07.09.2020
Zakłady Terpenu przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach - 07.09.2020 · fot. Czechowiczanie dla przyrody


- Obecnie najpilniejszą kwestią jest zabezpieczenie tego terenu przed dostępem osób z zewnątrz oraz uniemożliwienie dalszego przywożenia w to miejsce niebezpiecznych odpadów. Stąd nasz ponowy wniosek do organów ścigania o pilne zajęcie się tą sprawą - dodaje Klimek.

W sprawie terenów byłego Terpenu działało również Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, o czym informowaliśmy tutaj. - W związku niewywiązaniem się przez dłużnika z obowiązku usunięcia odpadów w 2017 roku wystawiono tytuł wykonawczy, a następnie wszczęto postępowanie egzekucyjne w administracji. Jego celem było doprowadzenia do wykonania obowiązku usunięcia odpadów pozostałych po prowadzonej działalności. W ramach postępowania dokonano oględzin nieruchomości, oraz wezwano i nałożono na zobowiązaną grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązku, której egzekucja okazała się bezskuteczna - informowała Magdalena Fritz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Zakłady Terpenu przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach - 07.09.2020
Zakłady Terpenu przy ulicy Pionkowej w Czechowicach-Dziedzicach - 07.09.2020 · fot. Czechowiczanie dla przyrody


O sprawie czechowickiego Terpenu zrobiło się głośno po tym, jak temat został poruszony w lutym przez członków grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.