Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 1738

Światowy Dzień Wcześniaka w dobie epidemii koronawirusa

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Od stycznia tego roku na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego leczonych było 200 dzieci. Większość z nich to wcześniaki. W związku z pandemią SARS -CoV-2 na oddziale obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa.

szpital wojewódzki
Światowy Dzień Wcześniaka w dobie epidemii koronawirusa · fot. bielsko.info


Żadne z dzieci, które od początku roku przebywało na oddziale, nie było zakażone koronawirusem. Dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim wyjaśniła jednak, że na patologię noworodka trafiały dzieci, których matki miały dodatni wynik na obecność SARS -COV-2. - Wobec takiego malucha stosujemy procedury obowiązujące podczas opieki nad zakażonym pacjentem. Noworodek przebywa w inkubatorze, w izolatce, a lekarze, pielęgniarki i pozostały personel stosują wszelkie zabezpieczenia, takie jak specjalne stroje, maski i dezynfekcję - powiedziała ordynator. Taka sytuacja trwa do momentu uzyskania przez dziecko dwóch ujemnych wyników na obecność SARS -CoV-2.

Danuta Zimmer podkreśliła, że trudna sytuacja epidemiczna nie oznacza, że matki zakażone koronawirusem, pozbawione są informacji o stanie zdrowia dzieci. - Nie mogą wprawdzie odwiedzać swoich pociech, ale na bieżąco, telefonicznie udzielamy informacji o tym, jak maluszki się czują. W miarę możliwości wysyłamy im zdjęcia dzieci. Wiemy, że jest to dla mam niezwykle ważne - powiedziała Danuta Zimmer.

Mamy, które nie są zakażone SARS -CoV-2, mogą odwiedzać dzieci przebywające na oddziale patologii noworodka. Nie ma jednak możliwości, aby tak jak to było przed pandemią, widywały je codziennie i na dużej sali, gdzie leżą również inne noworodki.

Wizyty są obecnie krótsze i odbywają się w specjalnie wyznaczonym do tego pomieszczeniu. - Przygotowaliśmy pokój, gdzie matki mogą dziecko przytulić, przewinąć i przebrać. Kobiety muszą mieć ubrane maski i zdezynfekowane ręce. Często towarzyszy im również pielęgniarka , doradca laktacyjny lub fizjoterapeuta, którzy dają wskazówki, jak opiekować się wcześniakiem po wypisaniu ze szpitala - powiedziała Danuta Zimmer.

Danuta Zimmer podkreśliła, że lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy z wielkim oddaniem pracują 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dodała, że w walce o życie i zdrowie wcześniaków ogromną rolę odgrywają rodzice. Z uwagi na pandemię, nie ma jednak obecnie możliwości, by intensywnie uczestniczyli w procesie leczenia dzieci.

- Mamy świadomość, że jest to dla nich bardzo trudna sytuacja. Robimy wszystko, aby przez ten czas, kiedy nie mają kontaktu z dziećmi, mogli przejść w miarę spokojnie - podkreśliła ordynator.
Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22, a 37 tygodniem ciąży. Taki noworodek nie zdążył osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. Nie wszystkie narządy miały szansę zakończyć swój rozwój, dlatego ma to konsekwencje dla jego życia i zdrowia. Wymaga więc specjalistycznej opieki lekarskiej.

Oddział patologii noworodka funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia 2001 r. W 2018 r. przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 mln zł. Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej.

Wszystkie stanowiska posiadają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Na oddziale znajdują się nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte oraz aparatura diagnostyczna umożliwiająca stawianie diagnozy przy łóżku chorego, analizatory glukozy, analizator gazowy i jonowy.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.