Wiadomości

  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 6268

Jak w Zabrzegu załatwiano sprawy spadkowe pod koniec XVIII wieku?

Przedstawiamy Wam kolejny artykuł z cyklu "Historyczne ciekawostki". Tym razem Erwin Woźniak przedstawia, jak załatwiano sprawy spadkowe pod koniec XVIII wieku. Jako przykład posłuży mu sprawa z Zabrzega.

Historyczna mapa Czechowic i Dziedzic
Historyczna mapa Czechowic i Dziedzic · fot. mapire.eu


Oto jak sprawy spadkowe załatwiano 200 lat temu. Przytoczę tutaj dokument z 2 października 1794 roku, który, posiada stosowny wstęp w języku niemieckim oraz postanowienie w języku morawskim:

"Dnia niżej podpisanego stały się Smowy Małżeńskie między osobami: Janem Donoczikiem wdowcem a Katarzyną Laturną wdową na ten sposób. Jeżeliby onego Pan Bóg pozwał z tego świata pierw niż żonę to na Wymowie ma otrzymać na polu 10 zagonów na wierchnich gonach, które gospodarz będzie obrabiać swoim bydłem, na siano tę łączkę między krzypopami ma mieć. Także jedną krowę przy gospodarzu i gospodarskim pasterzu, a gdy stodółka zbudowana będzie - ona także tam dla siebie miejsce ma mieć, na trawę tę zagrodkę przed sienią. Gdyby się płoty popsuły także obowiązkiem gospodarza poprawić będzie. Także pomieszkanie w domu: komorę przy kuchni, miejsce na garnek nad kuchnia, w chlewie miejsce dla jednej krowy, a w wszystko aż do śmierci ma mieć.Ona zaś do gospodarstwa przykludziła (wniosła) jedną krowę i cielę roczne. 10 reńskich pieniędzy, które dla jej córki Marii poręczone są, a to gdyby ona wpierw umarła, żeby te rzeczy nie zginęły.Stały się takowe smowy w przytomności Urzędu Zabrzeskiego, 9 świadków, którzv własnymi podpisami niniejszy dokument potwierdzają. Stało się w Zabrzegu dnia 2 października 1794 roku."


Trzema krzyżykami podpisali się: Jan Donocik, Jan Nawrotek i Adam Mazur. Podpisy złożyli: wójt Jurek Bolowski, Michał Polok, Jonek Glos, Jurek Donoczik, Maciej Kołczek oraz obcy pisarz Jan Maszka.

Erwin Woźniak / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj