czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2020
  • 13 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5844

[ZDJĘCIA] Bobry pojawiły się w Czechowicach Południowych

W okolicach rzeki Białej w Czechowicach Południowych pojawiły się... bobry. Zdjęcia, ukazujące "owoce pracy" tych zwierząt otrzymaliśmy od jednej z naszych czytelniczek. Czy jest to niebezpieczne dla człowieka oraz dlaczego bóbr jest gatunkiem cennym dla ekosystemu - tłumaczymy w naszym artykule.

Reklama

Bobry pojawiły się w Czechowicach Południowych - 9.12.2020 · fot. Czytelniczka Dorota


Informacje o tym, że bobry buszują w południowej części naszego miasta, otrzymaliśmy od jednej z czechowiczanek. - Jestem mieszkanką Czechowic Południowych. Ostatnie dni były dla mnie bardzo ciekawe... Otóż niedaleko mojej działki odkryłam, że mamy nowych gości nad rzeką Białą. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale obgryzają drzewa i to wysokie które mogą stwarzać zagrożenie - napisała pani Dorota.

Faktycznie, jak informuje portal bobry.pl, który zajmuje się m. in. opisywaniem wpływu bobrów na środowisko, zwierzęta te ścinają najwięcej drzew blisko brzegu, bo dystans do wody, a co za tym idzie wysiłek przy transporcie drewna jest najmniejszy. Z tej samej przyczyny drzewa o największej średnicy są powalane w niewielkiej odległości od wody, a drzewa cieńsze są ścinane dalej. Z drzew leżących na ziemi bobry najpierw obcinają gałęzie o cienkiej korze, a później kawałkują pień na odcinki. Szlaki transportu drewna często przyjmują postać wyślizganych ścieżek lub wypełnionych wodą kanałów.

Czy takie zjawiska są niebezpieczne? - Zgadza się, drzewo, które zostało nadgryzione przez bobra i później zawaliło się do rzeki może stwarzać poważne zagrożenie, choćby powodziowe czy dla przechodniów. Wody Polskie w Gliwicach starają się na bieżąco reagować na takie zjawiska poprzez usuwanie czy to wiatrołomów czy drzew powalonych przez bobry. Jednak aby podjąć kroki wobec bytowania bobrów na danym obszarze potrzebna jest zgoda Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Każde nasze działanie związane z populacją bobrów jest poprzedzone uzyskaniem koniecznych zgód i pozwoleń - informuje gospodarstwo Wody Polskie, która zarządza terenem wskazanym przez naszą czytelniczkę. - Ponadto staramy się zachęcać bobry, aby wybierały tereny niezamieszkałe przez człowieka lub niezabudowane do swojej działalności - dodaje PGW WP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, zarządzający terenami rzecznymi. Warto też dodać, że bobry są w Polsce pod prawną ochroną.

Ponadto warto zauważyć, że działalność bobrów jest niezwykle cenna dla środowiska. - Podwyższony poziom wody w pobliżu stawu i wycinanie części drzew przez bobry powodują zmianę jego struktury i składu gatunkowego roślinności w siedlisku bobrowym. Stopniowo dominację zdobywa warstwa krzewów. Inicjowane są procesy odtwarzania naturalnych zespołów zaroślowych - łozowisk i zarośli wierzbowo-brzozowych oraz zespołów leśnych łęgów, olsów i grądów charakterystycznych dla dolin rzek - czytamy na stronie bobry.pl.

- Stawy bobrowe mają kolosalne znaczenie również dla wielu gatunków ptaków. Dzięki rozbudowanej strefie ekotonowej, obecności wysepek i martwych drzew, występują korzystne warunki do gniazdowania, a obfitość owadów, kręgowców i roślinności wodnej zabezpiecza pożywienie. Rozlewiska bobrowe są chętnie zasiedlane np. przez bociana czarnego, czaplę siwą, żurawia - podsumowuje portal internetowy zajmujący się tematyką bobrów. Więcej o wpływie bobrów na środowisko można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.