czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

 • 4 lutego 2021
 • 7 lutego 2021
 • wyświetleń: 8516

Zatrzymać smog w woj. śląskim. Jakie są terminy wymiany pieców?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza w województwie śląskim pochodzi z gospodarstw domowych. Uchwała antysmogowa dla naszego województwa ma doprowadzić do znacznego obniżenia tych statystyk. Aby odniosła sukces, potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas. Zobacz, co możesz zrobić, żeby zatrzymać smog w woj. śląskim.

Reklama

Wymień swój piec na urządzenie spełniające obowiązujące normyŚląska uchwała antysmogowa, będąca jedną z 13 obowiązujących wojewódzkich uchwał na terenie naszego kraju, nakazuje wymianę nieefektywnych pieców i kotłów węglowych, wyznaczając graniczne daty ich likwidacji. Wskazuje ona, że do końca bieżącego roku (2021) muszą zostać zlikwidowane wszystkie kotły i piece na paliwa stałe, które w momencie wejścia w życie tej uchwały, a więc 1 września 2017 roku miały więcej niż 10 lat od daty ich produkcji (dotyczy to także kotłów i pieców, dla których nie da się ocenić wieku - nie posiadają tabliczki znamionowej, np. piece kaflowe).

Dziś te urządzenia mają już co najmniej 12 lat, a więc okres ich użytkowania powoli dobiega końca, a na pewno dawno już nie są objęte żadną gwarancją. Są najbardziej emisyjne i nawet zastosowanie specjalnych technik palenia nie obniża skutecznie ilości wydobywających się gazów i pyłów do poziomów dopuszczalnych.

W zależności od daty produkcji twojego obecnego pieca powinieneś to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):
 • kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (według stanu na dzień 1 września 2017 r.) - do końca 2021 r.
 • kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji - do końca 2023 r.
 • kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji - do końca 2025 r.
 • kotły klasy 3 lub 4 - do końca 2027 r.


Używaj tylko opału dobrej jakości lub zamień piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewaniaW przypadku montażu urządzeń grzewczych na paliwa stałe w nowym domu lub w przypadku modernizacji istniejących, obowiązuje wymóg montażu kotła klasy piątej lub ECODESIGN. Oczywiście jeśli decydujemy się nadal na ogrzewanie domu węglem, pelletem czy drewnem. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze kotły na paliwo stałe są źródłem emisji, dlatego najlepszą decyzją jest wybór innego sposobu ogrzewania, jak ciepło systemowe, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Uchwała zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Zamiast nich wybierz:
 • ekogroszek
 • pellet
 • węgiel kamienny gruboziarnisty
 • suche drewno - dąb, grab, jesion, buk


lub zamień piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania:
 • system ciepłowniczy
 • ogrzewanie gazowe
 • ogrzewanie elektryczne
 • odnawialne źródła energii


Pamiętajmy, że uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego, co oznacza, że każdy właściciel nieruchomości stosujący do ogrzewania paliwa stałe jest zobowiązany do jej stosowania. Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej grozi mandat od 20 zł do 500 zł lub kara grzywny do 5 000 zł.

BM / czecho.pl

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj