czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 lutego 2021
  • wyświetleń: 1674

Podczas zimy i mrozów pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków

Zima to trudny czas dla zwierząt. O tym, aby zabierać psy i koty do domu podczas śnieżyc i mrozów, pisaliśmy tutaj. Jednak warto również dbać o zwierzęta dziko żyjące, jak np. ptaki. Przypomina o tym Mikołaj Siemaszko, administrator grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Reklama

Podczas zimy i mrozów pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków
Podczas zimy i mrozów pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków · fot. Mikołaj Siemaszko


- Ciężko w to uwierzyć, ale przez ostatni miesiąc ptaki, które się u mnie stołują zjadły 20kg nasion! Pod koniec każdego dnia w karmniku zostaje coraz mniej jedzenia, a ptaków wciąż przybywa. Przypuszczam, że jest to spowodowane dwoma czynnikami: od kilku dni utrzymuje się bardzo niska temperatura oraz część z ludzi, którzy początkiem zimy zaczęli karmić ptaki robią to nieregularnie lub całkowicie zaprzestali uzupełniać karmnik i ptaki szukają pewnego źródła pokarmu - mówi Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Na profilu grupy czechowicki miłośnik przyrody opublikował zdjęcie pojemnika z pokarmem dla ptaków wykonane w czwartek przed północą i podkreślił, że przy późna godzina i mroźna temperatura nie mają znaczenia gdy karmnik jest pusty, a następnego dnia na pełny liczyć będą dziesiątki wróbli, mazurków, kilkanaście sikor (bogatek i modraszek), kilka bażantów no i sarny, które wyjadają to, co mniejsze ptaki rozrzucą w czasie jedzenia.

Powstaje również pytanie, w jaki sposób dokarmiać ptaki? Administrator grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" przygotował kilka wskazówek. - Dokarmianie ptaków to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane może ptakom bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód. Przypominamy o czym należy pamiętać decydując się na dostarczanie ptakom dodatkowego pożywienia zimą. Dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy - zwraca uwagę Siemaszko.- Trzeba pamiętać także o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek i odchodów ptaków. Aby nie dopuścić do przenoszenia chorób między gatunkami oraz zadbać o własne bezpieczeństwo, należy sprzątać karmnik zawsze w rękawiczkach. Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom - podsumowuje czechowiczanin.

Czym karmić poszczególne gatunki?
  • drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
  • większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą;
  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
  • kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
  • ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów - najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.


- Oprócz regularnego dokarmiania i wykładania smacznego jedzenia ważne jest też bezpieczeństwo skrzydlatych. Na zawieszenie karmnika należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, np. za ścianą domu lub szpalerem krzewów. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i zapewnioną drogę ucieczki np. przed innymi większymi gatunkami albo przed kotem. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący przed śniegiem i deszczem. Namoczone ziarna szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie - podkreśla z kolei Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

mp / czecho.pl
źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.