Wiadomości

  • 4 marca 2021
  • 6 marca 2021
  • wyświetleń: 8926

Burmistrz publikuje zdjęcie i zachęca do wymiany kopciuchów

Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, na swoim profilu na Facebooku opublikował zdjęcie, które ukazuje dym wydobywający się z jednego z kominów w budynku wielorodzinnym. Samorządowiec zachęcił równocześnie do wymiany starych pieców węglowych - jest to możliwe dzięki gminnemu programowi.

Burmistrz publikuje zdjęcie i zachęca do wymiany kopciuchów
Burmistrz publikuje zdjęcie i zachęca do wymiany kopciuchów · fot. facebook.com/marianblachutburmistrz


- Dzisiejszy (środowy - przyp. czecho.pl) poranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Niestety, widok błękitnego nieba w ścisłym centrum naszego miasta przesłoniły kłęby gęstego dymu wydobywającego się z jednego z kominów. Sprawa bulwersuje tym bardziej, że dotyczy to budynku wielorodzinnego, w którym znakomita większość mieszkańców ogrzewa już swoje mieszkania bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. Pojawia się pytanie - dlaczego nie mogą, nie chcą tego zrobić pozostali, skoro jest taka możliwość?! I nie chodzi tu tylko o możliwości techniczne, ale o znaczne wsparcie finansowe na modernizację źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, które oferujemy mieszkańcom w ramach gminnego programu - napisał Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

- Taki program prowadziliśmy w roku ubiegłym, ale niestety z możliwości dofinansowania wymiany 20 instalacji ogrzewania węglowego na gazowe, ostatecznie skorzystało tylko 9 właścicieli mieszkań. To przykre i smutne, ale nie poddajemy się w walce o czyste powietrze, którym wszyscy chcemy oddychać, a szczególnie nasze rodziny, dzieci, wnuki. Poprawa jakości powietrza to przecież nasza wspólna sprawa! Program dopłat kontynuujemy w tym roku. Wnioski można składać jeszcze do 5 marca, do czego gorąco zachęcam, bo niestety, mogę tylko prosić i apelować. Nikogo nie mogę to tego zmusić... - dodał samorządowiec.

Mobilne płuca, smog, piec
Mobilne płuca, które w lutym stanęły przy dworcu autobusowym · fot. mp / czecho.pl


- To jednak ostatni taki rok, bo od przyszłego sezonu grzewczego, używanie "kopciuchów" będzie już nielegalne. Czas apeli i próśb dobiega zatem końca. Przyjdzie czas kar i ich bezwzględnego egzekwowania - podsumował Błachut. Więcej o gminnym programie wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych portal czecho.pl pisał tutaj.

Warto tutaj dodać, że również w środę Polski Alarm Smogowy podsumował akcję instalacji mobilnych płuc w poszczególnych miastach w Polsce. Przedstawiciele organizacji w ciągu czterech miesięcy odwiedzili 23 miejscowości w pięciu województwach. Zestawienie pokazuje, że w Czechowicach-Dziedzicach stan jakości powietrza jest fatalny.

Loading...

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.