czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2021
  • 20 marca 2021
  • wyświetleń: 2954

W naszej gminie rusza kampania "Bóg daje życie, smog je odbiera"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Działacze Alarmu Smogowego Czechowice-Dziedzice włączają się do ogólnopolskiej akcji "Bóg daje życie, smog je odbiera". Jest to kampania społeczna przygotowana przez Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu Gościa Niedzielnego.

W naszej gminie rusza kampania "Bóg daje życie, smog je odbiera"
W naszej gminie rusza kampania "Bóg daje życie, smog je odbiera" · fot. Alarm smogowy Czechowice-Dziedzice


- Otrzymaliśmy plakaty i ulotki dotyczące kampanii "Bóg daje życie, smog je odbiera" przypominające o obowiązku wymiany starych pieców i informujące o możliwości skorzystania z dotacji - poinformował w środę Alarm Smogowy Czechowice-Dziedzice. Plakaty i ulotki trafiły już do 10 z 12 parafii w naszej gminie.

Na czym polega akcja "Bóg daje życie, smog je odbiera"? Jest to część programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. "Zielone parafie". Jak informuje Polski Alarm Smogowy, dzięki niej informacje o uchwałach antysmogowych, konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach, trafią do 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

- Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tysięcy osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo - przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19. Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28% - zauważa Polski Alarm Smogowy.

- Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze - dodaje.

Finał akcji odbędzie się w niedzielę, 21 marca. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz ze specjalnym numerem Gościa Niedzielnego, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania - między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. "Zielone parafie" objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu "Zielone parafie" jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do "wszystkich ludzi dobrej woli".

mp / czecho.pl, źródło: Polski Alarm Smogowy, Alarm smogowy Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj