Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • 22 marca 2021
  • wyświetleń: 13545

[Historyczne ciekawostki] Znajdź swoją ulicę na mapie z XIX wieku

Niezwykłą ciekawostkę historyczną można odnaleźć na stronie internetowej mapire.eu. Dzięki niej możemy porównać m.in. XIX-wieczną mapę Czechowic i Dziedzic - wtedy odrębnych miejscowości - z jej obecnym odpowiednikiem. Mapire.eu dostarcza wielu informacji o historii naszej gminy oraz pokazuje, czy ulice, przy których mieszkamy, istniały ponad dwieście lat temu.

Znajdź swoją ulicę na mapie z XIX wieku
Znajdź swoją ulicę na mapie z XIX wieku · fot. mapire.eu


Dzięki narzędziu dostępnemu na stronie internetowej mapire.eu możemy porównać XIX-wieczne mapy (po lewej stronie) z ich współczesnymi odpowiednikami (prawa strona). Wśród nich możemy odnaleźć między innymi mapę Czechowic i Dziedzic sprzed dwustu lat.

Dowiadujemy się z nich, że 200 lat temu istniały już m.in. historyczne odpowiedniki drogi krajowej nr 1 oraz ulic Barlickiego czy Prusa. Widzimy również, że w obecnym centrum Czechowic istniał GoyWald, czyli las - stąd obecna nazwa tego osiedla - "Lesisko". Ponadto poznajemy, gdzie w Dziedzicach znajdowało się przejście graniczne - miejscowości naszej gminy leżały wtedy na pograniczu prusko-austro-węgierskim.

Na mapie z XIX wieku możemy odnaleźć również sołectwa, które obecnie należą do gminy Czechowice-Dziedzice, czyli Bronów, Ligotę oraz Zabrzeg. Mapa, już skierowana przez nas na naszą gminę, dostępna jest tutaj.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj