czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2021
  • wyświetleń: 3116

100. rocznica plebiscytu na Górnym Śl. Wspominamy D. Schneebauma

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Dziś przypada 100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Warto w tym dniu wspomnieć o pewnym dziedziczaninie, który wybitnie zasłużył się sprawie polskiej, a z drugiej strony jako Żyd okazał się wielkim polskim patriotą.

Reklama

Dawid Schneebaum
Dawid Schneebaum


Dawid Schneebaum pochodził z religijnej rodziny żydowskiej. Urodził się w 1862 roku w Pruchniku koło Jarosławia. Już od wczesnej młodości wykazywał zaangażowanie w sprawy społeczne. Będąc mieszkańcem Szczakowej, został wybrany na stanowisko wiceburmistrza, a także przewodniczącego miejscowej rady szkolnej. Pełniąc swoje funkcje, przyczynił się m.in. do budowy pomnika grunwaldzkiego i kościoła.

W 1910 roku przeprowadził się do Dziedzic, gdzie wykupił budynek hotelu i restauracji Gebauera przy placu Wolności. Po pewnym czasie usunął wszystkie mające w nim siedzibę niemieckie placówki kulturalne, takie jak Nordmark, Frohsinn czy Deutscher Schulverein, co w tych czasach było wielką odwagą, no i - nie drobnostką! W 1913 roku został członkiem Polowej Drużyny Sokolej, którą wspierał materialnie. Po jej wymarszu w sierpniu 1914 roku do Legionów zorganizował miejscowy Komitet Pomocy dla Wdów i Sierot po Legionistach, w którym piastował stanowisko przewodniczącego. 16 sierpnia 1917 roku za zasługi dla sprawy niepodległościowej został odznaczony Krzyżem Legionowym.

Pomnik Wolności na placu podarowanym przez Dawida Scheebauma
Pomnik Wolności na placu podarowanym przez Dawida Scheebauma


Po zakończeniu I wojny światowej Schneebaum aktywnie wspierał działania na rzecz przyłączenia regionu do Polski. Podczas powstań śląskich bezpłatnie przekazał wszystkie swe lokale i pokoje hotelowe na rzecz powstańców. Powołał Komitet Budowy Pomnika Wolności, przekazując na ten cel - za symboliczną złotówkę - parcelę budowlaną i dziesięć tysięcy kilogramów cementu. Aż do śmierci był członkiem Związku Strzeleckiego, Związku Powstańców Śląskich, Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, Ligi Morskiej i Rzecznej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Ligi Opieki nad Dzieckiem. Przez wiele lat piastował funkcję wiceprzewodniczącego Związku Restauratorów powiatu bielskiego. Był także radnym gminy. Od 1 stycznia do 2 grudnia 1928 roku pełnił - jako pierwszy - funkcję przewodniczącego Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Dziedzicach.

Dawid Schneebaum zmarł 11 stycznia 1938 roku w Dziedzicach. Relację z jego pogrzebu na miejscowym cmentarzu żydowskim napisało "Echo Beskidzkie": "Ludność tutejsza, pamiętająca o jego zacnych czynach, tłumnie przybyła dla oddania mu ostatniej posługi. W hali cmentarnej wygłosił piękne przemówienie rabin dr Hirschfeld, a nad grobem dyspozytor P.K.P. były prezes dziedzickiego Oddziału Związku Legionistów, b. komendant jedynego z powiatu bielskiego oddziału ochotniczego do Legionów - p. Adolf Janik w przemówieniu swym mówił o zasługach zmarłego na polu pracy narodowej i społecznej, podnosząc, iż był on odznaczony krzyżem legionowym. Tak pożegnały Dziedzice tego naprawdę zasłużonego dla Polski obywatela".

Nagrobek Dawida Schneebauma został skradziony prawdopodobnie podczas II wojny światowej. Część jego rodziny zginęła w trakcie Holocaustu.

Dawid Schneebaum


Biogram opracowany na podstawie książki: Sławomir Pastuszka, "Cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach", Kraków 2019, s. 15.

Sławomir Pastuszka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj