Wiadomości

  • 10 maja 2021
  • 11 maja 2021
  • wyświetleń: 8885

Wkrótce ruszy rekrutacja do czechowickich szkół średnich

Jaki zawód wybrać, czym chcemy się zajmować w przyszłości? Takie pytania zadaje sobie młodzież, która kończy naukę w szkole podstawowej. Od 17 maja rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Czas na zastanawianie się minie 21 czerwca. Wnioski będzie można składać elektronicznie, używając systemu Vulcan. Program jest prosty i intuicyjny.

Sala informatyczna w czechowickim ZSTiL
Sala informatyczna w czechowickim ZSTiL · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Powiat bielski jest organem prowadzącym dla trzech szkół średnich w Czechowicach-Dziedzicach - Technikum nr 2, mieszczącym się w ZS Silesia, Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie.

W pierwszej z wymienionych szkół do wyboru uczniów są cztery zawody: technik reklamy, technik informatyk, technik elektryk oraz technik fotografii i multimediów. - Nauka tutaj trwa 5 lat, uczniowie zdobywają nowe umiejętności w profesjonalnie wyposażonych salach, m.in. dla przyszłych fotografów. Nie samą nauką człowiek żyje. To właśnie przy z czechowickiej "Silesii" działa Big Band pod batutą Jarosława Grzybowskiego. W zespole gra młodzież z obu naszych techników, możecie ich usłyszeć podczas ważnych lokalnych wydarzeń - informuje Magdalena Fritz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

ZSTiL
Zespół Szkół Technicznych i Licealnych


W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach można uczyć się w 5-letnim technikum oraz w 3-letniej szkole branżowej I stopnia. Ta pierwsza szkoła oferuje 9 zawodów: technik mechanik, technik mechatronik, technik logistyk, technik informatyk, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa oraz technik ekonomista.

- Ten ostatni kierunek to nowość. Jedna z sal informatycznych, w której uczą się programowania wyposażona jest tylko w sprzęt Apple`a. W szkole branżowej, w której nauka zawodu trwa 3 lata macie do wyboru: sprzedawcę, kucharza, ślusarza, mechanika (montera maszyn i urządzeń) oraz klasy wielozawodowe (blacharz, lakiernik i mechanik samochodowy, elektromechanik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz- tynkarz, elektryk, stolarz, ślusarz, elektryk, cukiernik, piekarz, kelner, fryzjer i inne) - dodaje przedstawicielka powiatu bielskiego.

ZS "Silesia" oraz ZSTiL mieszczą się w jednym kompleksie edukacyjnym przy ul. Traugutta. Uczniowie korzystają m.in. z nowoczesnych warsztatów do nauki zawodu, praktyczne umiejętności zdobywają także dzięki współpracy z firmami.

lo, liceum
Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach · fot. LO im. M. Skłodowskiej-Curie


Powiat bielski zaprasza również do Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie w Czechowicach-Dziedzicach. - Nasi absolwenci nie muszą martwić się o wyniki egzaminu maturalnego, w szkole dobrze wiedzą że jest to przepustka na wymarzone studia. W czechowickim liceum z matematyką zaprzyjaźnieni są także humaniści. Wśród naszych absolwentów znajdujemy m.in. aktorkę Teresę Budzisz-Krzyżanowską, kompozytora Andrzeja Krzanowskiego, mistrza olimpijskiego Zygmunta Smalcerza, ks. kardynała Kazimierza Nycza i wielu innych - wymienia Fritz.

Warto zapamiętać jeszcze 2 ważne terminy. 22 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Listy przyjętych i nieprzyjętych absolwenci szkół podstawowych poznają 2 sierpnia.

Sala gimnastyczna w SMS Szczyrk
Sala gimnastyczna w SMS Szczyrk · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Powiat bielski jest organem prowadzącym dla jeszcze jednej placówki - Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków. To właśnie absolwentem tej szkoły jest Piotr Żyła, mistrz świata w skokach narciarskich. Mowa o rekrutacji uczniów do klas V i VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I Liceum Ogólnokształcącego. Prowadzony jest także nabór uzupełniający do już istniejących klas (VII i VIII SP oraz II i III LO). Egzaminy sprawnościowe zaplanowane są na pierwszą połowę czerwca.

SMS zaprasza zawodników uprawiających sporty zimowe z dyscyplin: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie i snowboard. Na uczniów czeka bogata baza treningowa, odnowa biologiczna, doświadczona kadra trenerska i nauczycielska. Szkoła dysponuje internatem, a uczniowie mają szansę zdobyć kwalifikacje sędziowskie.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj