czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 4608

"Solidarność" będzie walczyć o ujęcie PG Silesia w umowie społecznej

Górnicza "Solidarność" będzie walczyła o ujęcie czechowickiej kopalni PG Silesia w tzw. "umowie społecznej dla górnictwa" - informuje portal nettg.pl powołując się na zebranie Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", które odbyło się we wtorek, 18 maja w Katowicach.

Reklama

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy 6 maja w tym artykule, PG Silesia nie została ujęta w wynegocjowanej pod koniec kwietnia umowie społecznej dla górnictwa. Dokument reguluje m.in. proces likwidacji - do 2049 roku - polskich kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Umowa zawiera również wytyczne dotyczące transformacji gospodarczej Górnego Śląska oraz program osłon socjalnych dla górników z zamykanych kopalń.

Podczas obrad, które odbyły się we wtorek, 18 maja przedstawiciele rady górniczej "Solidarności" przyjęli uchwałę, która daje zgodę przedstawicielom sekcji na podpisanie umowy społecznej. Jednak związkowcy nie zrezygnują z walki o kwestie, które zagrażają polskiemu górnictwu. Wśród nich jest ujęcie PG Silesia, prywatnej kopalni należącej od niedawna do koncernu Bumech, w dokumencie parafowanym 28 kwietnia.

- Dla górniczej "Solidarności" szczególnie bolesnym jest fakt, że w wynegocjowanej umowie zabrakło miejsca dla kopalni "Silesia" - tam pracują obywatele polscy, kopalnia jest położona w Polsce i ma polskiego właściciela. Mamy nadzieję, że rząd się zreflektuje. "Silesia" bezwzględnie powinna zostać ujęta w ostatecznej treści umowy. Takie jest moje zdanie - powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", cytowany przez portal nettg.pl.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.