Wiadomości

  • 26 maja 2021
  • 30 maja 2021
  • wyświetleń: 4840

Będą biletomaty w autobusach PKM? "To dla nas priorytet"

W miniony poniedziałek, 24 maja PKM Czechowice-Dziedzice przywrócił możliwość zakupu biletów na przejazd w swoich autobusach u kierowców. Przy tej okazji wielu z naszych czytelników zwracało w komentarzach uwagę, że warto zainstalować w pojazdach czechowickiego PKM mobilne biletomaty. Czy maszyny pojawią się w najbliższej przyszłości w PKM? Postanowiliśmy zapytać o to prezesa PKM, Rafała Kupczaka.

PKM przekłada uroczystości jubileuszowe na 2021 rok
Będą biletomaty w autobusach PKM? "To dla nas priorytet" · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


- Analizujemy kwestię zamontowania we wszystkich autobusach PKM mobilnych biletomatów do płatności bezgotówkowej. Niemniej jednak ich zakup będzie możliwy dopiero po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych na ten cel. Nie mogę jednoznacznie określić kiedy to będzie, ale zaznaczę że jest to dla nas priorytet - powiedział portalowi czecho.pl Rafał Kupczak, prezes PKM Czechowice-Dziedzice.

Biletomat używany w ZTM Warszawa
Mobilny biletomat używany w ZTM Warszawa · fot. mera-systemy.pl


A co z nowymi autobusami przegubowymi marki Solaris, które już wkrótce trafią do czechowickiego PKM? - Nowo zakupione autobusy elektryczne będą wyposażone w mobilne biletomaty do płatności bezgotówkowej - dodaje Kupczak.

Wirtualny kasownik firmy Mera
Wirtualny kasownik firmy Mera · fot. mera-systemy.pl


Na razie nie wiadomo, jakie biletomaty znalazłyby się w autobus PKM Czechowice-Dziedzice. Na rynku dostępne są maszyny różnego typu - od "wirtualnych kasowników", które nie drukują biletów oraz mobilne biletomaty z opcją płacenia kartą (takie urządzenia są dostępne np. na czechowickim dworcu kolejowym, obok nieczynnej kasy PKP Intercity). Obecnie PKM eksploatuje na regularnych liniach 19 pojazdów.

Czechowicki PKM wprowadza zmiany
Strefa wydzielona w czasie epidemii koronawirusa - 03.2020 · fot. mp / czecho.pl


W 2020 roku transport publiczny, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, znalazł się w trudnej sytuacji ekonomicznej ze względu na epidemię koronawirusa. Mocno spadła liczba przewożonych pasażerów, głównie ze względu na przejście w szkołach na pracę zdalną. Ponadto autobusami mogła podróżować ograniczona liczba pasażerów. Jak podkreśla prezes czechowickiego PKM, "transport publiczny zaczyna dopiero pomału wychodzić z okowów pandemicznych obostrzeń, stąd trudno oczekiwać nagłej poprawy sytuacji finansowej".

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.